• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wiatrowskaz powrócił na dach Żurawia. To symboliczny półmetek remontu zabytkowego dźwigu portowego

– Narodowe Muzeum Morskie jest dobrym przykładem i symbolem tego, jak w Polsce rozwijają się muzea – mówił podczas wizyty na placu budowy gdańskiego Żurawia prof. dr hab. Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego. Wizyta przedstawiciela rządu związana była z uroczystością ponownego montażu odrestaurowanego wiatrowskazu.  Wiceprezes Rady Ministrów osobiście ocenił postęp prac, dziękując muzealnikom za dotychczasowe zaangażowanie w modernizację  tak ważnego zabytku.

Symboliczne znaczenie ponownego montażu wiatrowskazu

W tym roku mija dokładnie 30 lat od dnia w którym po raz pierwszy po II wojnie światowej zamontowano wiatrowskaz na dachu zabytku, zatem jego renowacja i powrót na miejsce są symbolicznym zamknięciem pewnego historycznego cyklu. Jednocześnie, ponowny montaż wiatrowskazu w przybliżeniu wyznacza moment, w którym za rok, według przewidywań, nastąpi zakończenie projektu pod nazwą:  „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej”. – Cieszę się, że wszystko udaje się tak sprawnie zrealizować. Modernizacja Żurawia gdańskiego kosztowała ok. 18 mln zł, z czego ponad 5 mln to środki pochodzące bezpośrednio z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś pozostała część – z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, będących w dyspozycji resortu kultury – mówił prof. Piotr Gliński.

Uścisk dłoni ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz dyrektora NMM. Fot. Paweł Jóźwiak
Uścisk dłoni prof. Piotra Glińskiego – ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz dra Roberta Domżała, dyrektora NMM. Fot. Paweł Jóźwiak
Prace zgodne z harmonogramem

Dotychczas zrealizowano roboty związane z pogłębieniem piwnic i wykonano hydroizolacje murów, zostały również wymienione wszystkie stropy i schody żelbetowe. W całości wymieniono pokrycie dachów obu baszt i ułożono na nich nową dachówkę. Równolegle wykonano szeroki zakres prac konserwatorskich wewnętrznych i zewnętrznych, obejmujących powierzchnie z cegły historycznej oraz drewniane elementy wyciągu. Obecnie trwa m.in. układanie dachówki na zadaszeniu środkowej części obiektu – wyciągu drewnianego. – Jednocześnie, w związku z podpisaniem umowy na budowę aranżacji wystawy stałej, prowadzone są uzgodnienia, mające na celu koordynację prac wykonawcy robót budowlanych z pracami aranżacyjnymi nowej wystawy stałej – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Narracja nowej wystawy stałej przedstawi życie portowego miasta w okresie jego świetności oraz historię kontaktów handlowych gdańszczan z kupcami z innych miast europejskich. Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 r.

Wiatrowskaz w kształcie żurawia w całej okazałości już po ponownym zamontowaniu. Fot. Karol Treder
Wiatrowskaz w kształcie żurawia w całej okazałości już po ponownym zamontowaniu. Fot. Karol Treder

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Iceland Liechtenstein Norway Grants Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Hanna Borkowska
Łukasz Grygiel

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]