• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wikingowie, muzyka dawna, statki po zmroku i tajniki konserwacji zabytków – zapraszamy na Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim!

Noc z 13 na 14 maja w Narodowym Muzeum Morskim będzie wyjątkowa: sześć oddziałów w czterech różnych miastach otworzy swoje drzwi, a nawet pokłady, dla wszystkich entuzjastów nocnego zwiedzania. Goście będą mogli m. in. zobaczyć jak legendarni wikingowie walczyli i spędzali wolny czas, poznać historię najsłynniejszego polskiego żaglowca, wyruszyć w koncertową podróż dookoła świata, a także zgłębić sekrety konserwacji znalezisk archeologicznych. Te oraz wiele innych atrakcji podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2023 będzie czekać na zwiedzających w oddziałach NMM w Gdańsku, Gdyni, Tczewie oraz w Helu.

Wikingowie na Ołowiance

Każdy, kto wieczorem 13 maja 2023 r. odwiedzi Spichlerze na Ołowiance, ryzykuje spotkanie z uzbrojonymi wikingami! Skandynawscy wojowie z drużyny Naglfar nie tylko stoczą pojedynki, ale również zaprezentują historyczne uzbrojenie, rękodzieło i wikińskie zwyczaje. W chwilach oddechu od szczęku oręża zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w średniowiecznych tańcach i posłuchać muzyki dawnej na żywo. Gości, którzy zechcą poznać historię i kulturę wikingów od strony naukowej, muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Truso. Legenda Bałtyku”, które poprowadzą archeolodzy: Paweł Litwinienko i dr Krzysztof Kurzyk. Na najmłodszych czekają gry i zabawy, najwytrwalsi zaś będą mogli wziąć udział w quizie, w którym stawką są wyjątkowe nagrody – zwycięskie pozowanie do wikińskiego portretu lub własnoręczne wykonanie glinianej łodzi wikingów.

Informacje praktyczne:

 • Muzeum czynne w godz. 19:00 – 1:00
 • Galeria Morska – zamknięta
 • kasa czynna do godz. 24:00
 • cena biletu – 1 zł
 • możliwość zakupu biletu w przedsprzedaży w kasie Muzeum w dniach 10-12.05.2023

Program:

 • samodzielne zwiedzanie wystaw stałych: „Polacy na morzach świata” i „Archeologia morska i nurkowanie” oraz wystawy czasowej „W toni…”
 • 19:00 – 22:00 oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej „Truso – legenda Bałtyku” (parter – sala nr 2)
 • prezentacja rękodzieła i uzbrojenia wikingów (parter – hol główny)
 • 19:00; 20:00; 21:00; 22:00; 23:00 pokazy walk wikingów w wykonaniu drużyny wojów „Naglfar” (parter – sala Arsenał)
 • 19:30; 20:30; 21:30; 22:30; 23:30 – nauka tańca średniowiecznego (parter – sala Arsenał)
 • 19:00 – 24:00 muzyka średniowieczna grana na żywo (parter)
 • 19:00 – 24:00 gry nordyckie, quiz z nagrodami-niespodziankami (I piętro – sala nr 4)
Wikingowie z drużyny wojów „Naglfar” w Noc Muzeów podbiją wyspę Ołowiankę. Fot. Naglfar - drużyna wojów
Wikingowie z drużyny wojów „Naglfar” w Noc Muzeów podbiją wyspę Ołowiankę. Fot. Naglfar – drużyna wojów

Noc na pokładzie „Sołdka”

Industrialny, portowy klimat nocy na statku poczują goście, którzy wieczorem 13 maja odwiedzą statek-muzeum „Sołdek”, cumujący przy nabrzeżu Ołowianki. Noc Muzeów będzie doskonałą okazją dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej, imponującej wystawy stałej pod jego pokładem. Zwiedzający, poznając historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w., odwiedzą najgłębsze i najbardziej tajemnicze zakamarki statku. W dziobowej ładowni nr 2 goście zobaczą wyjątkową wystawę modeli „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki”, zaś pokład główny i mostek kapitański staną się jedynym w swoim rodzaju punktem widokowym na nocny Gdańsk. Dodatkowo, każdy, kto tej nocy odwiedzi ”Sołdka”, będzie mógł zabrać ze sobą odrobinę jego historycznego ładunku.

Informacje praktyczne:

 • Muzeum czynne w godz. 19:00 – 1:00
 • kasa czynna do godz. 24:00 (w Spichlerzach na Ołowiance)
 • cena biletu – 1 zł
 • możliwość zakupu biletu w przedsprzedaży w kasie Muzeum w dniach 10-12.05.2023
 • uwaga – ze względu na ograniczenie liczby osób przebywających jednocześnie na pokładzie możliwa jest konieczność oczekiwania na wejście

Program:

Nocne zwiedzanie pod pokładem statku-muzeum „Sołdek”
Nocne zwiedzanie pod pokładem statku-muzeum „Sołdek”

Jubileuszowa noc „Daru Pomorza”

Tegoroczną Noc Muzeów dzieli zaledwie kilka dni od niezwykłych urodzin cumującego w Gdyni żaglowca. Dokładnie 40 lat temu „Dar Pomorza”, legenda polskiej marynarki handlowej, rozpoczął nowy etap swojej służby – jako statek-muzeum. O tym, jak żaglowiec zyskał swoje drugie życie, zwiedzający będą mogli dowiedzieć się zwiedzając wystawę „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku – muzeum” w pomieszczeniu III wachty. Wystawie będzie towarzyszyła specjalna prelekcja kustoszki „Daru Pomorza”, Arlety Gałązki. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkanie z kustoszką obowiązują zapisy. Wyjątkową atrakcją tego wieczoru będzie również możliwość poznania kapitanów z Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Podzielą się oni swoimi wspomnieniami z pracy na morzu, a także wyjaśnią do czego służyły urządzenia na pokładzie rufowym. Liczymy także na ich opowieści o kapitanie K.O. Borchardzie. Zwiedzający będą mogli również premierowo obejrzeć film z okazji 40-lecia statku-muzeum, na rodziny z dziećmi będzie zaś czekać książeczka edukacyjna do uzupełnienia w trakcie spaceru po żaglowcu. Nocne zdjęcia na tle „Daru Pomorza” zyskają 13 maja wyjątkową barwę – aż do północy statek będzie lśnił uroczystą iluminacją.

Informacje praktyczne:

 • Muzeum czynne w godz. 18:00 – 24:00
 • kasa czynna do godz. 23:00 (na pokładzie statku)
 • cena biletu – 1 zł

Program:

 • 17:30 – 18:00 prelekcja poświęcona 40. rocznicy otwarcia statku-muzeum „Dar Pomorza” (obowiązują wcześniejsze zapisy – a.galazka@nmm.pl)
 • samodzielne zwiedzanie statku: wystawa stała i wystawa czasowa „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku – muzeum”
 • gra edukacyjna dla rodzin z dziećmi
 • film z okazji 40-lecia statku-muzeum „Dar Pomorza”
 • 18:00 – 20:00 spotkanie z kapitanami ze Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni
 • nocna iluminacja
„Dar Pomorza” podczas Nocy Muzeów 2023 będzie świętował swój jubileusz
„Dar Pomorza” podczas Nocy Muzeów 2023 będzie świętował swój jubileusz

Podróż dookoła świata w Centrum Konserwacji Wraków Statków

Niekonwencjonalna podróż ku odległym krainom czeka na zwiedzających podczas Nocy Muzeów w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków. Głównym punktem wieczoru będzie koncert studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy wykonają pieśni Georga Philippa Telemanna ze zbioru Singende Geographie z 1708 r. To barokowe dzieło, którego tytuł można tłumaczyć dosłownie jako „Śpiewając Geografię”, jest poetyckim opisem podróży ku egzotycznym i dalekim lądom. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na koncert obowiązują wcześniejsze zapisy. To jednak nie koniec odwiedzin w odległych zakątkach świata. Kurator zbiorów etnograficznych NMM, Artur Fonżychowski, podczas Nocy Muzeów zaprezentuje gościom unikatową kolekcję tradycyjnych łodzi, pochodzących z 18 różnych miejsc w Europie, Afryce, Azji, Oceanii i Ameryce Północnej. Entuzjaści nowych technologii zobaczą pokaz skanowania zabytków w 3D, na rodziny z dziećmi będzie czekać z kolei stanowisko z niespodziankami oraz fotobudka. Noc Muzeów w Tczewie to również doskonała okazja do odwiedzenia sąsiadującego z CKWS Muzeum Wisły – wystawy stałej oraz kończącej się wkrótce ekspozycji czasowej „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle”.

Informacje praktyczne:

 • Muzeum czynne w godz. 19:00 – 24:00
 • kasa czynna do godz. 23:00
 • cena biletu – 1 zł

Program:

Centrum Konserwacji Wraków Statków zaprasza na nietypową podróż po odległych zakątkach świata
Centrum Konserwacji Wraków Statków zaprasza na nietypową podróż po odległych zakątkach świata

Sekrety konserwacji zabytków w Muzeum Rybołówstwa

Po raz pierwszy w historii helskiej Nocy Muzeów goście Muzeum Rybołówstwa będą mogli zajrzeć do tajemniczego świata, w którym konserwatorzy zabytków, niczym współcześni alchemicy, utrwalają bezcenne przedmioty sprzed setek lat. Nasi specjaliści opowiedzą, co mają wspólnego ze… służbą zdrowia, przybliżą specyfikę pracy przy konserwacji zabytków pochodzących z badań archeologicznych, a także zaprezentują różne metody konserwacji zabytków metalowych i łączonych oraz materiałów organicznych. Nauka, chemia i fizyka to jednak nie wszystko! Na zwiedzających podczas Nocy Muzeów czeka nastrojowa wystawa malarstwa: „Bałtyk Sotera Jaxy-Małachowskiego”, a także niepowtarzalne widoki nocnego Helu i Zatoki Gdańskiej z wysokości wieży muzeum.

Informacje praktyczne:

 • Muzeum czynne w godz. 19:00 – 24:00
 • kasa czynna do godz. 23:00
 • cena biletu – 1 zł

Program:

Tajemnice konserwatorskiego warsztatu czekają w helskim Muzeum Rybołówstwa
Tajemnice konserwatorskiego warsztatu czekają w helskim Muzeum Rybołówstwa

Uwaga! Oddziały NMM, w których odbędzie się Noc Muzeów 2023, będą zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (13-14 maja) w ciągu dnia, za wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu, które będzie czynne w sobotę również w godzinach 10:00-15:00.

Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim. Plakat