• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Selfie z żurawiem? Czemu nie! Miedziany ptak zdjęty z dachu dźwigu portowego zostanie zaprezentowany z bliska

Taka okazja może się już nie powtórzyć. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku udostępnią zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz zamontowany na co dzień 40 metrów ponad ziemią. Chodzi o postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego. Zabytek wykonany z blachy miedzianej właśnie wrócił z konserwacji. Żeby uwiecznić go na zdjęciach trzeba się spieszyć. Obiekt będzie pokazywany tylko przez trzy dni.

Wyjątkowa okazja pokazania z bliska mieszkańcom Gdańska i turystom wiatrowskazu związana jest modernizacją zabytkowego dźwigu portowego. Jeden z jego najbardziej charakterystycznych elementów mierzy blisko 3 metry i niedawno został oczyszczony, odmalowany i pokryty specjalną powłoką odporną na promienie UV.

– Historia zatoczyła koło, bo mija właśnie 30 lat od momentu, kiedy metalowy żuraw został zamontowany na szczycie. Wiemy, że nigdy dotąd nie był pokazywany z bliska. To unikatowa szansa, by dostrzec jego szczegóły: dziób, końcówki piór, ćwieki, pazurki, ale także strukturę powierzchni i materiał, z jakiego powstał – zauważa dr Marcin Westphal, z-ca dyrektora NMM ds. merytorycznych.

Pierwsi chętni robiący selfie z żurawiem. Fot. Paweł Jóźwiak
Pierwsi chętni robiący selfie z żurawiem. Fot. Paweł Jóźwiak

Muzealnicy zapewniają, że żuraw z bliska wygląda imponująco i jest bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania. Szansa zrobienia unikatowego zdjęcia  może zaciekawić nie tylko miłośników historii Gdańska i jego zabytków, ale także fanów architektury i sztuki.

Więcej o konserwacji żurawia można przeczytać w artykule.

„Na chwilę przed powrotem. Stań oko w oko z żurawiem”
21.04.2023 – 23.04.2023
godz. 10:00-16:00
3. piętro – Ośrodek Kultury Morskiej


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Iceland Liechtenstein Norway Grants Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.