• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

W kolejce do ratowania życia. Sukces akcji krwiodawczej przy Narodowym Muzeum Morskim

Aż 37 osób zarejestrowało się w ramach akcji krwiodawczej zorganizowanej przy Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Ostatecznie krew oddały 24 osoby, co pozwoliło uzbierać blisko 11 litrów tego życiodajnego płynu. Pierwsza odsłona wydarzenia pod hasłem „Kulturę mamy we krwi” przyciągnęła nie tylko stałych krwiodawców, ale także nowicjuszy.

11 litrów krwi w 4 godziny

Wyjazdową akcję Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku można uznać za bardzo udaną. Znaczącą grupę krwiodawców stanowili pracownicy NMM. – Na swoim koncie mam już 20 litrów oddanej krwi i staram się brać udział w akcjach regularnie. Wiem, że krew potrzebna jest nieustannie w szpitalach, zarówno podczas planowanych zabiegów, jak i w sytuacjach nagłych. Jeśli mogę tylko pomóc, robię to z przyjemnością – mówi Robert Pęda, muzealny kierowca. Wśród osób, które zdecydowały się podzielić swoim darem serca nie zabrakło debiutantów. – Mój brat jest honorowym dawcą i zawsze go podziwiałam, ale brakowało mi odwagi. Myślałam, że oddawanie krwi boli tymczasem to niesamowita sprawa, móc w tak prosty sposób przyczynić się do ratowania życia – dodaje Anna Jagła z Działu Finansowo – Księgowego NMM. O powodach oddania krwi opowiada Hanna Borkowska. – Sama świadomość pomagania jest niesamowita. To, że moja krew być może już niedługo trafi do kogoś, kto bardzo jej potrzebuje, wynagradza wszystkie niedogodności. Tak naprawdę już od dawna planowałam zostać krwiodawcą, jednak zawsze brakowało mi konkretnego bodźca, by to zrobić. Dzięki akcji „Kulturę mamy we krwi”, która dosłownie podjechała pod nasze drzwi, mogłam oddać krew nie tylko w miejscu pracy, ale również w towarzystwie koleżanek i kolegów. To bardzo motywuje” – mówi pracownica Działu Promocji NMM.

Społeczna odpowiedzialność

– Honorowe krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka – przekonywał obecnym podczas akcji dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Naszym celem było przede wszystkim pozyskanie bezcennego „daru życia”, ale także integracja osób pracujących na co dzień w stowarzyszeniach, fundacjach, klubach, muzeach, teatrach, galeriach i różnego typu pracowniach. Dziś możemy mówić o dużym powodzeniu akcji, za co krwiodawcom należą się ogromne podziękowania – uzupełnia dr Robert Domżał. Krew w ramach akcji „Kulturę mamy we krwi” pobierana była przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w ambulansie zaparkowanym przy głównej siedzibie Muzeum. – Cieszy fakt, że na nasz apel odpowiedzieli przedstawiciele innych instytucji, m.in. z Muzeum Archeologicznego, Muzeum Bursztynu, Hevelianum oraz z Pracowni Badań i Konserwacji Zabytków „Kunszt” – mówi Łukasz Grygiel, koordynator akcji. Duże zainteresowanie akcją już pozowała myśleć o organizacji kolejnej edycji wydarzenia.

Łukasz Grygiel