Wystawa „Archeologia podwodna w Polsce. Historia i perspektywy” zostanie pokazana w Paryżu
13 marca 2023 r. w paryskiej siedzibie UNESCO zostanie otwarta wystawa przygotowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Ekspozycja będzie prezentować wybrane zagadnienia związane z archeologią podwodną w polskich obszarach morskich. Wydarzenie jest związane z przypadającą w maju drugą rocznicą ratyfikacji przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego.
Promocja polskiej archeologii podwodnej za granicą
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku od 11 czerwca 2021 r. pełni rolę przedstawiciela Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawach związanych z morskim dziedzictwem kulturowym. Prowadzone przez Muzeum działania to m. in. promowanie tematyki ochrony zabytków podwodnych, opiniowanie wniosków dotyczących budowy infrastruktury przemysłowej w polskich obszarach morskich oraz uzgadnianie projektów planów zagospodarowania przestrzennego tychże obszarów. – Organizacja wystawy „Archeologia podwodna w Polsce. Historia i perspektywy” w Paryżu jest doskonałą okazją do upowszechnienia wiedzy o naszym rodzimym podwodnym dziedzictwie kulturowym wśród zagranicznej publiczności. – zauważa dr Robert Domżał, Dyrektor NMM. – To już kolejna taka inicjatywa w ciągu ostatnich miesięcy. Wcześniej, na przełomie września i października ubiegłego roku nasza wystawa w formie plenerowej była prezentowana w centrum stolicy Chorwacji.
Pół wieku podwodnych badań archeologicznych
Ekspozycja prezentuje rezultaty ponad 50 lat badań archeologicznych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. – Pokazaliśmy na niej m. in. wraki statków odkryte i badane przez archeologów u wybrzeży Bałtyku. – wyjaśnia dr Anna Rembisz-Lubiejewska z Sekcji ds. Ochrony Morskiego Dziedzictwa Kulturowego. – Wśród nich znalazł się XV-wieczny statek handlowy typu holk, nazwany przez badaczy Miedziowcem, XVII-wieczny szwedzki galeon „Solen”, zatopiony podczas bitwy pod Oliwą oraz polski niszczyciel ORP „Wicher”, zbombardowany przez niemieckie lotnictwo w pierwszych dniach II wojny światowej. Ekspozycję uzupełniają najnowsze wyniki badań wraków odkrytych w zatopionym średniowiecznym porcie w Pucku. Oprócz podwodnych reliktów wystawa ukazuje również wybrane wyniki prac konserwatorskich nad zabytkami pochodzącymi ze środowiska morskiego.
Wystawa powstała w ramach realizacji projektu „Polsko-chorwacka wymiana doświadczeń w zakresie Konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego”, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.
Ekspozycja będzie prezentowana w Salle des Actes w siedzibie UNESCO w Paryżu do 17 marca 2023 r.
Projekt „Polsko-chorwacka wymiana doświadczeń w zakresie Konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.