• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wystawa „Archeologia podwodna w Polsce. Historia i perspektywy” zostanie pokazana w Paryżu

13 marca 2023 r. w paryskiej siedzibie UNESCO zostanie otwarta wystawa przygotowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Ekspozycja będzie prezentować wybrane zagadnienia związane z archeologią podwodną w polskich obszarach morskich. Wydarzenie jest związane z przypadającą w maju drugą rocznicą ratyfikacji przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego.

Promocja polskiej archeologii podwodnej za granicą

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku od 11 czerwca 2021 r. pełni rolę przedstawiciela Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawach związanych z morskim dziedzictwem kulturowym. Prowadzone przez Muzeum działania to m. in. promowanie tematyki ochrony zabytków podwodnych, opiniowanie wniosków dotyczących budowy infrastruktury przemysłowej w polskich obszarach morskich oraz uzgadnianie projektów planów zagospodarowania przestrzennego tychże obszarów. – Organizacja wystawy „Archeologia podwodna w Polsce. Historia i perspektywy” w Paryżu jest doskonałą okazją do upowszechnienia wiedzy o naszym rodzimym podwodnym dziedzictwie kulturowym wśród zagranicznej publiczności. – zauważa dr Robert Domżał, Dyrektor NMM. – To już kolejna taka inicjatywa w ciągu ostatnich miesięcy. Wcześniej, na przełomie września i października ubiegłego roku nasza wystawa w formie plenerowej była prezentowana w centrum stolicy Chorwacji.

Pół wieku podwodnych badań archeologicznych

Ekspozycja prezentuje rezultaty ponad 50 lat badań archeologicznych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. – Pokazaliśmy na niej m. in. wraki statków odkryte i badane przez archeologów u wybrzeży Bałtyku. – wyjaśnia dr Anna Rembisz-Lubiejewska z Sekcji ds. Ochrony Morskiego Dziedzictwa Kulturowego. – Wśród nich znalazł się XV-wieczny statek handlowy typu holk, nazwany przez badaczy Miedziowcem, XVII-wieczny szwedzki galeon „Solen”, zatopiony podczas bitwy pod Oliwą oraz polski niszczyciel ORP „Wicher”, zbombardowany przez niemieckie lotnictwo w pierwszych dniach II wojny światowej. Ekspozycję uzupełniają najnowsze wyniki badań wraków odkrytych w zatopionym średniowiecznym porcie w Pucku. Oprócz podwodnych reliktów wystawa ukazuje również wybrane wyniki prac konserwatorskich nad zabytkami pochodzącymi ze środowiska morskiego.

Wystawa powstała w ramach realizacji projektu „Polsko-chorwacka wymiana doświadczeń w zakresie Konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego”, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.

Ekspozycja będzie prezentowana w Salle des Actes w siedzibie UNESCO w Paryżu do 17 marca 2023 r.

logo uczestników projektu Polsko-chorwacka wymiana doświadczeń w zakresie Konwencji UNESCO o ochronie pod-wodnego dziedzictwa kulturowego

Projekt „Polsko-chorwacka wymiana doświadczeń w zakresie Konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.