• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku-muzeum

27 maja 2023 r. minie dokładnie 40 lat od dnia, w którym „Dar Pomorza” został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum. Zasłużony żaglowiec Szkoły Morskiej, który w ciągu ponad pół wieku służby odbył 102 rejsy i wyszkolił 13 384 studentów, rozpoczął wówczas nowy rozdział swojego funkcjonowania jako gdyński oddział obecnego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wystawa czasowa „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum”, prezentowana na żaglowcu w pomieszczeniu III wachty przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie.

Narracja ekspozycji rozpoczyna się od przełomu lat 70. i 80. XX w., kiedy zaczęto rozważać wycofanie „Daru Pomorza” ze szkolnej eksploatacji. W tej części wystawa prezentuje ostatnie lata czynnej służby żaglowca: zwycięstwo w regatach Cutty Sark Tall Ships’ Races w 1980 r. i ostatni rejs do fińskiego portu Kotka w 1981 r. W tle tych wydarzeń toczyła się historia budowy nowego żaglowca szkolnego: „Daru Młodzieży”, oraz dyskusja o dalszych losach „Daru Pomorza”. Następnie ekspozycja dokumentuje wielomiesięczny proces przekazywania statku z Wyższej Szkoły Morskiej do ówczesnego Centralnego Muzeum Morskiego, ukazując m.in. przeszkody, na jakie natrafiono w jego trakcie oraz zamysły dotyczące lokalizacji statku-muzeum. To także historia przygotowania „Daru Pomorza” do jego nowej roli: opracowania formuły funkcjonowania żaglowca, a także adaptacji jego przestrzeni bez uszczerbku dla historycznych wnętrz.

Na wystawie zaprezentowano w formie posterów bogatą kolekcję archiwalnych fotografii, dokumentujących zarówno oficjalne wydarzenia związane z „Darem Pomorza”, jak i ukazujących mało znane kulisy tworzenia statku-muzeum. Towarzyszą im dokumenty z epoki oraz wycinki prasowe oddające klimat tamtych lat. Wśród eksponatów znalazły się m. in. ręcznie spisany „Akt Przekazania Żaglowego Statku Szkolnego Dar Pomorza” oraz przedmioty: pokładowy dziennik robót, element pamiątkowej zastawy, narzędzia bosmańskie, urządzenia nawigacyjne, części zapasowe, sprzęt strażacki czy oryginalne tablice zachęcające do wpłacania datków z czasów zbiórki funduszy na budowę „Daru Młodzieży”. Ukazują one różnorodność obiektów, jakie zostały przekazane do muzeum.

Wystawa została przygotowana przez kustoszkę statku-muzeum „Dar Pomorza” Arletę Gałązkę.


„40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku-muzeum”
16.01.2023 – 30.11.2023
Statek-muzeum „Dar Pomorza”