• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

W siedzibie Muzeum stanie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego. Trwa konkurs na projekt i wykonanie

Usytuowanie wewnątrz Spichlerzy na Ołowiance rzeźby upamiętniającej postać jednego z Ojców Niepodległości to inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego. Do propozycji z entuzjazmem odniosła się także Dyrekcja i pracownicy Muzeum. Ogłoszony został już konkurs na projekt popiersia.

Upamiętnienie w Gdańsku wybitnego premiera i wspaniałego artysty ma związek z jego staraniami o utworzenie niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza. W tym kontekście niezwykle ważnym dokumentem jest sporządzony w 1917 roku memoriał. Ignacy Jan Paderewski opracował go dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona, który miał wygłosić orędzie do Senatu. Zaprezentował on wówczas 14-punktowy projekt uporządkowania sytuacji politycznej w Europie po pierwszej wojnie światowej.

– „Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległość polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa ma być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową” –  powiedział w Senacie prezydent Wilson.

Środowisko skupione wokół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku chce docenić dyplomatyczną działalność Ignacego Jana Paderewskiego i jego niezwykle skuteczne zaangażowanie w zapewnienie Polsce dostępu do morza.

– Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie popiersia Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora, działacza politycznego, polityka, premiera RP. Popiersie, umieszczone na cokole będzie wykonane w skali zbliżonej do naturalnej – tłumaczy dr Fryderyk Tomala, prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.

Jednym z warunków projektu jest umieszczenie na cokole popiersia napisu:

Ignacemu Janowi Paderewskiemu
niestrudzonemu orędownikowi idei
niepodległej Polski z dostępem do morza
z wdzięcznością

Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Gdańsk 2023

Popiersie stanie w sali Arsenału – w najstarszym z muzealnych spichlerzy. Wielkość i forma popiersia będą dostosowane do jego wnętrza. Prace konkursowe można składać w sekretariacie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku do 16 czerwca 2023 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 czerwca br. Więcej informacji dostępnych jest pod adresem.