• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Ogłoszenie wyników konkursu „Żegnamy, by znów powitać”

Żuraw – dźwig portowy nad Motławą, którego początki sięgają XV w. – stanowi nieodłączny symbol Gdańska. Znamy go z licznych publikacji, zdjęć i pocztówek. Monumentalny budynek jest związany z dawnym portowym życiem Gdańska, od dziesięcioleci budzi także fascynację i zachwyt turystów. Na fali jego nieustającej popularności Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ogłosiło wiosną 2022 r. konkurs, którego ideą było sięgnięcie pamięcią do osobistych wspomnień zwiedzających, związanych z Żurawiem. Zachęcenie do własnej ekspresji artystycznej inspirowanej tym ikonicznym obiektem było jednym ze sposobów na podtrzymanie więzi między zabytkiem a jego publicznością w czasie, kiedy z powodu prac renowacyjnych pozostaje on niedostępny dla zwiedzających.

Konkurs „Żegnamy, by znów powitać” adresowany był do osób dorosłych. Uczestnicy mogli nadesłać prace w jednej z trzech kategorii: plastycznej, fotograficznej oraz literackiej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kategoria plastyczna, w ramach której nadesłane zostały prace wykonane w rozmaitych technikach. Wśród nagrodzonych znajdują się prace: malarska, graficzna, ceramiczna, a nawet kolaż. Nadesłanych zostało również wiele pięknych fotografii, a także poruszające prace literackie opisujące bezcenne wrażenia i wspomnienia związane z zabytkiem.

Wybór kilku spośród wielu znakomitych prac był sporym wyzwaniem dla edukatorów NMM, koordynujących przebieg konkursu. W wyniku burzliwych obrad jury ostatecznie wybrało zwycięzców:

Kategoria plastyczna:
I miejsce ex aequo: Paweł Pacholec
I miejsce ex aequo: Vasyl Netsko
II miejsce: Zuzanna Hermanowska-Jabłońska
III miejsce: Urszula Cicha
Wyróżnienia: Stanisław Olszewski, Grażyna Głowacka

Kategoria fotograficzna:
I miejsce: Jacek Kołakowski
II miejsce: Bożena Tężycka
III miejsca nie przyznano

Kategoria literacka:
I miejsce: Grzegorz Rozkwitalski
II miejsce: Krzysztof Arbaszewski
III miejsca nie przyznano

Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu „Żegnamy, by znów powitać” i dziękujemy wszystkim jego uczestnikom za udział oraz nadesłane prace. Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą mailową.

A nasze nowe konkursy już wkrótce!

Projekt “Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Iceland Liechtenstein Norway Grants Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]