• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Ma ponad 2 metry i waży 13 kg! Nowa atrakcja w Muzeum Rybołówstwa w Helu

Replika helskiej latarni morskiej wykonana z bursztynu zmieniła lokalizację. W okresie jesienno-zimowym turyści oraz mieszkańcy mogą podziwiać obiekt w helskim Muzeum Rybołówstwa. Przeniesienie go do wnętrz jednego z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ma związek z niskimi temperaturami.

Bursztynowa latarnia stanęła na helskim skwerze pod koniec czerwca 2021 roku. To właśnie w tym miejscu, przez znaczącą część roku, mogą podziwiać ją turyści. Delikatna struktura latarni nie pozwala na pozostawienie jej pod gołym niebem. Zaszkodzić mogłyby zmienne warunki atmosferyczne.

– Przepiękna helska latarnia tematycznie idealnie wpisuje się w zakres działalności naszego muzeum. Warto zauważyć, że w  swoich wnętrzach prezentujemy zabytkowe łodzie i narzędzia rybackie, warsztat szkutnika i zagadnienia związane z ekologią Bałtyku. Zbiory muzeum to również kolekcja archiwalnych fotografii i malarstwa marynistycznego, a także skansen rybacki nawiązujący do helskiego portu i Zatoki Gdańskiej – mówi Tadeusz Muża, kierownik Muzeum Rybołówstwa w Helu.

Ponad dwumetrowa bursztynowa replika latarni autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego została wyeksponowana w centralnym punkcie oddziału.

– Co ciekawe, artysta tworząc dzieło wykorzystał jedynie bursztyn z wód Morza Bałtyckiego. Użył do tego kilkudziesięciu kilogramów surowca. Latarnia powstawała przez trzy miesiące i ostatecznie została wpisana na światową listę rekordów Guinnessa w kategorii największa rzeźba z bursztynu – dodaje Tadeusz Muża.

Pomysłodawcą nowego rekordu było miasto Hel, które wyszło z inicjatywą stworzenia bursztynowej rzeźby w ramach promocji miasta. Jak zapewniają urzędnicy, wiosną 2023 obiekt wróci na helski skwer, tak by cieszyć oczy miejscowych oraz turystów.