• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Odcienie Żurawia

Zaskakujące, wielobarwne, odkrywające nieszablonowy i nowatorski sposób widzenia świata: niezwykłe prace artystyczne podopiecznych gdańskiej Fundacji „Sprawni Inaczej” stanowią treść wystawy czasowej w Spichlerzach na Ołowiance. Działająca od końca lat 80. XX w. Fundacja zajmuje się wspieraniem osób niepełnosprawnych, między innymi poprzez rozwijanie ich talentów artystycznych i umożliwianie indywidualnej ekspresji. Prace, które pojawiły się na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku to fascynująca feeria barw, form i oryginalnych wizji. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności do 7 maja 2023 r.

Od gdańskiego Żurawia do morskiej toni

Tytułowe „Odcienie Żurawia” nawiązują do inspiracji, jaką jest gdański Żuraw. Stawiając za punkt wyjścia jego motyw, artyści z  Fundacji stworzyli kolekcję prac, które w intrygujący sposób interpretują zarówno sam ikoniczny zabytek, jak i otaczające go miasto oraz nieodległe morze. Elementy morskie, zawierające się w kolorach, formach i treści poszczególnych dzieł, są stałym składnikiem twórczości artystów. Na ekspozycji zobaczymy zarówno inspiracje wodą i morskimi stworzeniami, jak i mrocznym podwodnym światem i jasnym piaskiem plaż. Wśród prezentowanych prac nie brakuje również niekonwencjonalnie zinterpretowanych motywów baśniowych i mitologicznych.

Autor: Krzysztof Orłowski
Autor: Krzysztof Orłowski
Sztuka, która sięga do głębin wyobraźni

Ekspozycja to również różnorodność form plastycznych; zdecydowaną dominantę stanowią rzeźby ceramiczne i ceramika użytkowa. Towarzyszą im prace w rysunku i pastelach oraz batikowe witraże. – To garść myśli, spostrzeżeń, wizji i obrazów uchwyconych w pamięci, odzwierciedlających miasto i morze: architekturę, wydarzenia, zabytki, zwłaszcza Żuraw, a także morskie uniwersum i jego mieszkańców – zauważa Monika Golenko, kuratorka wystawy. – Znajdziemy tu tyle różnych kresek, pociągnięć pędzla, odcisków dłoni, ile wyobrażeń i ilu autorów. – dodaje.

Autorka: Mariola Smyczka. Praca wykonana pod kierunkiem Joanny Maks
Autorka: Mariola Smyczka. Praca wykonana pod kierunkiem Joanny Maks
Wsparcie w działaniu, rozwoju i ekspresji kreatywności

Fundacja „Sprawni Inaczej” została powołana z inicjatywy osób skupionych w środowisku nauczycieli i rodziców osób niepełnosprawnych. Do Rady Fundatorów Fundacji należą miedzy innymi Danuta Wałęsa, Jan Krzysztof Bielecki, Jacek Merkel, aktorka Halina Winiarska oraz gdański alpinista i podróżnik Michał Kochańczyk. Inicjatorką utworzenia organizacji była pedagog Justyna Rogińska. Misją Fundacji od początku jest praca na rzecz jak największej samodzielności podopiecznych, a także odkrywanie i rozwijanie ich możliwości i talentów. Współpraca Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku z Fundacją trwa już od blisko dwóch dekad, obejmując zarówno sferę edukacji, jak i promowanie twórczości jej podopiecznych. To właśnie w tym roku minie dokładnie 20 lat od momentu, kiedy Muzeum zakupiło do swoich zbiorów rzeźbę ceramiczną „Arka Noego” autorstwa artysty Fundacji, Tadeusza Sterny. Tym samym NMM trwale włączyło się w proces przełamywania barier społecznych dotyczących osób niepełnosprawnych. Od tej pory twórczość podopiecznych Fundacji została wyeksponowana w Muzeum już 11 razy. Obecna wystawa powstała w związku z prowadzonym obecnie przez NMM projektem konserwacji, remontu i modernizacji Żurawia.

Więcej o wystawach prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej

„Odcienie Żurawia”
05.11.2022 – 07.05.2023
Spichlerze na Ołowiance


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.