• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wernisaż wystawy „Odcienie Żurawia” i charytatywny kiermasz Fundacji „Sprawni Inaczej”

Wystawa zatytułowana „Odcienie Żurawia” będzie już XII ekspozycją organizowaną wspólnie przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Fundację „Sprawni Inaczej”. Kolekcja zachwycających różnorodnością barw i form prac plastycznych, wykonanych przez podopiecznych Fundacji, stanowi wielowątkową interpretację motywu gdańskiego Żurawia, otaczającej go architektury, miasta i współistniejącego z nim morza. Wernisażowi wystawy, który odbędzie się 4 listopada 2022 r. o godzinie 12:00 w Spichlerzach na Ołowiance, będzie towarzyszyć charytatywny kiermasz, z którego dochód wesprze działalność Fundacji.

Autorzy: Adam Fijałkowski, Tomasz Rymiński, Sławomir Granat. Praca wykonana pod kierunkiem Żanety Stawskiej
Autorzy: Adam Fijałkowski, Tomasz Rymiński, Sławomir Granat. Praca wykonana pod kierunkiem Żanety Stawskiej
Sztuka na równych prawach

Działająca od 1989 r. Fundacja „Sprawni Inaczej” została powołana z inicjatywy osób skupionych w środowisku nauczycieli i rodziców osób niepełnosprawnych. Misją Fundacji od początku jest praca na rzecz jak największej samodzielności podopiecznych, a także odkrywanie i rozwijanie ich możliwości i talentów. Inicjatorką utworzenia organizacji była pedagog Justyna Rogińska, a do jej Rady Fundatorów należą między innymi: Danuta Wałęsa, Jan Krzysztof Bielecki, Jacek Merkel, aktorka Halina Winiarska oraz gdański alpinista i podróżnik Michał Kochańczyk. Współpraca Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku z Fundacją trwa już od blisko dwóch dekad, obejmując zarówno sferę edukacji, jak i promowanie twórczości jej podopiecznych. To właśnie w tym roku minie dokładnie 20 lat od momentu, kiedy Muzeum zakupiło do swoich zbiorów rzeźbę ceramiczną „Arka Noego” autorstwa artysty Fundacji, Tadeusza Sterny. Tym samym NMM trwale włączyło się w proces przełamywania barier społecznych dotyczących osób niepełnosprawnych i ich możliwości. Od tej pory twórczość podopiecznych Fundacji została wyeksponowana w Muzeum już 11 razy. Nadchodząca wystawa powstała w związku z prowadzonym obecnie przez NMM projektem konserwacji, remontu i modernizacji Żurawia.

Praca autorstwa Krzysztofa Orłowskiego
Praca autorstwa Krzysztofa Orłowskiego
Żuraw, Gdańsk, morze i…

Wernisaż będzie jednocześnie premierowym pokazem nowych prac, tworzonych przez artystów Fundacji na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Na ekspozycji, obok różnorodnych interpretacji motywu gdańskiego Żurawia i otaczającej go miejskiej przestrzeni, zobaczymy inspiracje wodą, morskimi stworzeniami, mrocznym podwodnym światem i jasnym piaskiem plaż. Nie zabraknie również niekonwencjonalnie zinterpretowanych motywów baśniowych i mitologicznych. Zdecydowaną dominantę będą stanowić rzeźby ceramiczne i ceramika użytkowa, które z roku na rok ukazują coraz większy kunszt i wyobraźnię artystyczną twórców. Obok ceramiki na wystawie pojawią się prace w rysunku i pastelach oraz batikowe witraże.
– To garść myśli, spostrzeżeń, wizji i obrazów uchwyconych w pamięci, odzwierciedlających miasto i morze: architekturę, wydarzenia, zabytki, zwłaszcza Żuraw, a także morskie uniwersum i jego mieszkańców – zauważa Monika Golenko, kuratorka wystawy. – Znajdziemy tu tyle różnych kresek, pociągnięć pędzla, odcisków dłoni, ile wyobrażeń i ilu autorów. – dodaje.

Autor: Marcin Wawrzyniak. Praca wykonana pod kierunkiem Doroty Partyki
Autor: Marcin Wawrzyniak. Praca wykonana pod kierunkiem Doroty Partyki
Każdy może zostać mecenasem sztuki

Charytatywny kiermasz, towarzyszący otwarciu wystawy, będzie wyjątkową okazją do zakupienia prac artystów Fundacji. 4 listopada w godzinach 11:00 – 13:00 obok Sali wystaw czasowych na III piętrze Spichlerzy na Ołowiance wystawiane będą przede wszystkim prace wykonane w technice ceramiki, w tym zarówno przedmioty użytkowe, jak i ozdobne. Każde z dzieł jest unikatowym i niepowtarzalnym wyrazem nieskrępowanej wyobraźni twórców i nowatorskiej interpretacji różnorodnych motywów. Wysoki poziom artystyczny i rzemieślniczy, który wyróżnia prace podopiecznych Fundacji, sprawia, że od lat cieszą się one rosnącym zainteresowaniem wielbicieli sztuki i pięknych, nieszablonowych przedmiotów.

Wernisaż wystawy Odcienie Żurawia i charytatywny kiermasz Fundacji Sprawni Inaczej

Wernisaż wystawy „Odcienie Żurawia” 04.11.2022., godzina 12:00
Kiermasz charytatywny 04.11.2022., w godzinach 11:00 – 13:00
Spichlerze na Ołowiance


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.