• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Rodzinny 12 listopada w Spichlerzach na Ołowiance

Koszulki z własnoręcznie namalowanym orłem, quiz wiedzy o morskiej historii Polski, odkrywanie osiągnięć polskich naukowców i fotograficzna ławeczka retro – szereg atrakcji czeka na gości, którzy odwiedzą główny oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w sobotę 12 listopada. W ten sposób muzeum zaprasza do wspólnego świętowania przypadającej dzień wcześniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rodzinne świętowanie w Spichlerzach na Ołowiance

Święto Niepodległości to jedna z najbardziej radosnych rocznic w naszym kalendarzu uroczystości, a towarzysząca jej gdańska parada co roku gromadzi tłumy zarówno mieszkanek i mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów, polskich oraz zagranicznych. Narodowe Muzeum Morskie postanowiło w tym roku przedłużyć wspólne świętowanie i zapewnić swoim gościom atrakcje w dniu kolejnym, przypadającym po głównych uroczystościach. 12 listopada w Spichlerzach na Ołowiance, w godzinach 11:00 – 14:00 zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych pod znakiem orła, rozwiązać zagadki w quizie, a także zanurzyć się w atmosferze retro rodem z dwudziestolecia międzywojennego.

Malowanie orłów, historyczne zagadki oraz tajemnice polskiej nauki

– Głównym punktem programu będzie wspólne malowanie białego orła z czasów II Rzeczpospolitej na specjalnie przygotowanych koszulkach. – mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji NMM. – Dzieci biorące udział w warsztatach nie tylko będą mogły ubrać własnoręcznie ozdobione koszulki, ale również zabiorą je na pamiątkę do domu.

Dla miłośników historii muzealnicy przygotowali specjalny quiz z nagrodami, w którym kluczem do zwycięstwa będzie znajomość dziejów Polski w początkach XX w.; choć pytania będą związane przede wszystkim z historią morską, uczestnicy mogą spodziewać się również innych zagadnień.

– Quiz został przez nas przygotowany tak, aby nikt nie opuścił nas z pustymi rękami. – zapewniają edukatorzy. –  z pięciu wylosowanych pytań wystarczy odpowiedzieć na trzy, aby otrzymać nagrodę – niespodziankę. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z historią i pytania z quizu sprawią im trudność, mamy przygotowane upominki pocieszenia.

Tym, co często jest pomijane na lekcjach historii, a co z powodzeniem można odnaleźć na wystawie w Spichlerzach, są informacje i zabytki związane z polskimi naukowcami, którzy przed odzyskaniem przez Rzeczpospolitą niepodległości zmuszeni byli działać poza granicami kraju. Dzięki specjalnym kartom zadań 12 listopada będzie można poznać szereg niezwykłych, a często mało znanych odkryć i wynalazków, które pod koniec XIX w. sławiły imię polskiej nauki na obczyźnie.

Zdjęcia retro na tle koła z MS „Batory”

Stałym elementem wystawy w Spichlerzach jest potężne koło ratunkowe ze słynnego polskiego transatlantyka MS „Batory”, którym w dwudziestoleciu międzywojennym podróżowała śmietanka towarzyska II Rzeczypospolitej. Pamiątkowe zdjęcie na tle koła z „Batorego” było wówczas obowiązkowym punktem rejsu, i tę tradycję chcemy wskrzesić 12 listopada. Gorąco zachęcamy naszych zwiedzających do przyjścia w strojach retro, nawiązujących do mody międzywojennej, i sfotografowania się na specjalnej fotoławeczce. Do dyspozycji gości będą stylowe akcesoria, przy pomocy których uzupełnią swoje stylizacje przed zapozowaniem do zdjęcia.

Przez cały czas trwania imprezy w muzeum będą odtwarzane filmy retro z cyklu „Milka i Marynia”, zrealizowane przez Dział Edukacji NMM.

Udział w wydarzeniu odbędzie się w ramach biletu wstępu do Spichlerzy na Ołowiance: bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.


12.11.2022
Spichlerze na Ołowiance

Rodzinny 12 listopada w Spichlerzach na Ołowiance. Plakat