• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Morze „Odcieni Żurawia” na nowej wystawie Fundacji „Sprawni Inaczej”

Zaskakujące, wielobarwne, odkrywające nieszablonowy i nowatorski sposób widzenia świata: niezwykłe prace artystyczne podopiecznych gdańskiej Fundacji „Sprawni Inaczej” będą treścią nowej wystawy czasowej w Spichlerzach na Ołowiance. Działająca od końca lat 80. XX w. Fundacja zajmuje się wspieraniem osób niepełnosprawnych, między innymi poprzez rozwijanie ich talentów artystycznych i umożliwianie indywidualnej ekspresji. Prace, które pojawią się na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku to fascynująca feeria barw, form i oryginalnych wizji. Ekspozycja będzie dostępna dla szerokiej publiczności od 5 listopada 2022 r.

Autor: Krzysztof Orłowski. Praca wykonana pod kierunkiem Żanety Stawskiej
Autor: Krzysztof Orłowski. Praca wykonana pod kierunkiem Żanety Stawskiej
Od gdańskiego Żurawia do morskiej toni

Tytułowe „Odcienie Żurawia” nawiązują do inspiracji, jaką jest gdański Żuraw. Stawiając za punkt wyjścia jego motyw, artyści z  Fundacji stworzyli kolekcję prac, które w intrygujący sposób interpretują zarówno sam ikoniczny zabytek, jak i otaczające go miasto oraz nieodległe morze. Elementy morskie, zawierające się w kolorach, formach i treści poszczególnych dzieł, są stałym składnikiem twórczości artystów. Na ekspozycji zobaczymy zarówno inspiracje wodą i morskimi stworzeniami, jak i mrocznym podwodnym światem i jasnym piaskiem plaż. Nie zabraknie również niekonwencjonalnie zinterpretowanych motywów baśniowych i mitologicznych.

Autor: Krzysztof Orłowski
Autor: Krzysztof Orłowski
Sztuka, która sięga do głębin wyobraźni

Ekspozycja to również różnorodność form plastycznych; zdecydowaną dominantę stanowią rzeźby ceramiczne i ceramika użytkowa. Towarzyszyć im będą prace w rysunku i pastelach oraz batikowe witraże. – To garść myśli, spostrzeżeń, wizji i obrazów uchwyconych w pamięci, odzwierciedlających miasto i morze: architekturę, wydarzenia, zabytki, zwłaszcza Żuraw, a także morskie uniwersum i jego mieszkańców – zauważa Monika Golenko, kuratorka wystawy. – Znajdziemy tu tyle różnych kresek, pociągnięć pędzla, odcisków dłoni, ile wyobrażeń i ilu autorów. – dodaje. Wiele spośród prac wykonanych przez artystów, przede wszystkim ceramikę, zwiedzający będą mogli zakupić podczas wyjątkowego kiermaszu, który odbędzie się w Spichlerzach na Ołowiance 4 listopada, podczas uroczystego wernisażu wystawy.

Autorka: Mariola Smyczka. Praca wykonana pod kierunkiem Joanny Maks
Autorka: Mariola Smyczka. Praca wykonana pod kierunkiem Joanny Maks
Wsparcie w działaniu, rozwoju i ekspresji kreatywności

Fundacja „Sprawni Inaczej” została powołana z inicjatywy osób skupionych w środowisku nauczycieli i rodziców osób niepełnosprawnych. Do Rady Fundatorów Fundacji należą miedzy innymi Danuta Wałęsa, Jan Krzysztof Bielecki, Jacek Merkel, aktorka Halina Winiarska oraz gdański alpinista i podróżnik Michał Kochańczyk. Inicjatorką utworzenia organizacji była pedagog Justyna Rogińska. Misją Fundacji od początku jest praca na rzecz jak największej samodzielności podopiecznych, a także odkrywanie i rozwijanie ich możliwości i talentów. Współpraca Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku z Fundacją trwa już od blisko dwóch dekad, obejmując zarówno sferę edukacji, jak i promowanie twórczości jej podopiecznych. To właśnie w tym roku minie dokładnie 20 lat od momentu, kiedy Muzeum zakupiło do swoich zbiorów rzeźbę ceramiczną „Arka Noego” autorstwa artysty Fundacji, Tadeusza Sterny. Tym samym NMM trwale włączyło się w proces przełamywania barier społecznych dotyczących osób niepełnosprawnych. Od tej pory twórczość podopiecznych Fundacji została wyeksponowana w Muzeum już 11 razy. Nadchodząca wystawa powstała w związku z prowadzonym obecnie przez NMM projektem konserwacji, remontu i modernizacji Żurawia.

Ekspozycja będzie prezentowana w Spichlerzach na Ołowiance do 7 maja 2023 r.


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.