• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Prom „Motława” w remoncie. Jednostka pływająca obok Żurawia przechodzi renowację

Prom pasażerski „Motława”, którego armatorem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, przejedzie gruntowną renowację. Wybrana w przetargu firma jest odpowiedzialna m.in. za piaskowanie i malowanie jednostki oraz – w razie konieczności – za wymianę arkuszy blachy poszycia i konstrukcji kadłuba. Wznowienie kursowania promu „Motława” przewidziane jest na drugą połowę listopada.

Prom pasażerski „Motława” znajduje się w eksploatacji od 1987 r. i przewozi w Gdańsku na rzece Motława pasażerów z Wyspy Ołowianka do Ośrodka Kultury Morskiej. Jednostka znajduje się pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków oznacza to, że prace remontowe prowadzone będą zgodnie z przepisami i zaleceniami tej instytucji.

– Remont i konserwacja są przeprowadzane przede wszystkim po to, aby prom był sprawny i bezpieczny dla pasażerów. Ponadto, jako armator jesteśmy zobowiązani do uzyskania Karty Bezpieczeństwa wydawanej przez Urząd Morski w oparciu m.in. o Orzeczenie Techniczne Polskiego Rejestru Statków. Dokument ten określa minimalne wymagania konserwacyjne i remontowe, które sprowadzają się do utrzymania kadłuba, napędu oraz instalacji elektrycznej w należytym stanie. Jest to oczywiście związane z koniecznością zapewnienia bezpiecznego kursowania promu oraz bezpieczeństwa ludzi znajdujących się na jego pokładzie – tłumaczy Piotr Poklękowski, z-ca kierownika Biura Okrętowego NMM.

Na długiej liście prac do wykonania jest m.in.: wymiana akumulatorów, części instalacji elektrycznej. Oczyszczone i zakonserwowane  zostaną też płetwy steru, zbiorniki paliwa, układ napędowy oraz śruby napędowe. Pokład zostanie odmalowany.

– Skąd pomysł na remont? Mimo usilnych starań, które podejmujemy od lat, do tej pory nie udało się pozyskać środków finansowych na zakup nowego promu. Czekamy na kolejne programowanie unijne, aby poszukać nowych możliwości. Równocześnie na bieżąco staramy się śledzić inne źródła zewnętrzne, które ewentualnie pozwoliłyby nam pozyskać środki na ten cel – tłumaczy dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego muzeum Morskiego w Gdańsku.

Rejs promem to obecnie  jeden z najwygodniejszych sposobów przedostania się z Wyspy Ołowianki na drugi brzeg Motławy. Przed remontem z takiej możliwości korzystali nie tylko turyści, ale także mieszkańcy Gdańska i pracownicy Muzeum. W sezonie letnim na pokład jednocześnie może wejść nawet 50 osób. Kurs w jedną stronę kosztuje 4 zł.


Zadanie: Remont promu „Motława” sfinansowano z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

Flaga i godło Rzeczypospolitej Polskiej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego + Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego