• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Rodzinne weekendy w Gdańsku 2022/2023

Serdecznie zapraszamy na weekendowe, rodzinne wizyty w naszych gdańskich oddziałach! Będziemy spotykali się w Spichlerzach na wyspie Ołowiance, Ośrodku Kultury Morskiej i na statku-muzeum „Sołdek”. Każde spotkanie to inna formuła i temat. Będą eksperymenty, prace plastyczne, zwiedzanie i mnóstwo niespodzianek! Na zajęcia obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Terminy i tematy poszczególnych spotkań będą podawane z miesięcznym wyprzedzeniem na stronie internetowej Muzeum.

Zapisy: edukacja@nmm.pl
Cena: 10 zł od osoby – bilety proszę kupić w kasie przed zajęciami

Data: 11.03.2023, godz. 11:00 – Co słychać na morzu?
Zapraszamy na sobotnie warsztaty w Ośrodku Kultury Morskiej – wspólnie odkryjemy co słychać na wodzie, a co pod wodą – zanurzymy się w świat morskiej muzyki. Czy marynarze lubią śpiewać? I do czego przydają im się dźwięki? Podczas warsztatów dowiemy się, jak za pomocą dźwięków można nawigować i porozumiewać się na morzu, a także poznamy prawdziwego mistrza podwodnej muzyki – morświna. Na koniec, zainspirowani morskim krajobrazem, uczestnicy zbudują proste instrumenty muzyczne, które posłużą nam do wspólnego zagrania morskiej symfonii!
Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej, ul. Tokarska 21-25
Czas trwania zajęć: 60 minut

16.10.2022, godz. 11:00 – Archeologiczne opowieści
Jak często archeolog odkrywa skarby? Czy zawsze są to skrzynie wypełnione… złotem? Na zajęciach poznamy pracę archeologa podwodnego i wykonamy dokumentację rysunkową zabytków odkrytych na dnie morza.
Miejsce: Spichlerze na Ołowiance
Grupa wiekowa: od 10 lat

12.11.2022, godz. 11:00–14:00 – Rodzinne Święto Niepodległości
Serdecznie zapraszamy na rodzinne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Warsztaty tworzenia patriotycznej koszulki z orłem z 1919 roku. Quiz z nagrodami o czasach II Rzeczpospolitej na morzu. Karty zadań o polskich naukowcach na obczyźnie w czasach zaborów. Retro ławeczka i jeszcze kilka innych niespodzianek!
Miejsce: Spichlerze na Ołowiance, sala II RP (2 piętro)
Grupa wiekowa: rodziny z dziećmi (powyżej 6 lat)
Bilety wstępu: w ramach biletów wstępu na wystawy (normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł)

26.11.2022, godz. 11:00 – Śladami braci Wright
Zajęcia techniczno-konstrukcyjne w trakcie których wykonamy model samolotu i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: co sprawia, że samolot lata? Czym można go napędzać? Dlaczego ptaki mają pióra a samoloty wykonane są z metalu? Z warsztatów każde dziecko wyjdzie z własnym modelem samolotu oraz odpowiedziami na te i wiele innych pytań!
Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku
Grupa wiekowa: 8-13 lat
Czas trwania zajęć: 120 minut

17.12.2022, godz. 11:00 – Ozdabiamy Święta
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, kiedy otaczają nas piękne choinkowe dekoracje, a najbardziej cieszą te, które wykonaliśmy sami. W grudniową sobotę zapraszamy rodziny z dziećmi na wspólne tworzenie ozdób świątecznych, które przystroją nasze domy.
Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej
Grupa wiekowa: 6-11 lat
Czas trwania zajęć: 60 minut

22.04.2023, godz. 11:00 – Odkrywamy zakamarki Sołdka!
Zapraszamy na sobotni spacer z przewodnikiem po „Sołdku” –  przyjdź i przekonaj się, jakie niespodzianki skrywa pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. Obejrzymy m.in. ładownie, maszynownię, kajuty i mostek kapitański. W kadłubie statku poszukamy nitów, a w kotłowni węgla. Obejrzymy stare narzędzia stoczniowe oraz wyposażenie kuchni statkowej. Dla rodzin z dziećmi – specjalna karta zadań i niespodzianka.
Miejsce: statek-muzeum „Sołdek”
Grupa wiekowa: 7-13 lat
Czas trwania zajęć: 60 minut
Zbiórka przed statkiem, proszę wcześniej kupić bilety.

4.06.2023, godz. 11:00 – Weekend z wikingami
Podczas warsztatów zastanowimy się, czy wikingowie byli jedynie groźnymi wojownikami, którzy grabili i palili? Czym zajmowali się w czasie wolnym od najazdów? Odkryjemy kilka zaskakujących ciekawostek na ich temat oraz dowiemy się czy faktycznie wikingowie nosili hełmy z… rogami.
Miejsce: Spichlerze na Ołowiance
Grupa wiekowa: 8-13 lat
Czas trwania zajęć: 60 minut

Rodzinne weekendy w Gdańsku 2022/2023. Plakat