• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Z edukacją na „Ty”. Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM

Ogromną siłą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są ludzie. To pasjonaci, którzy upowszechniają szeroko rozumianą wiedzę morską. Wśród nich są niezwykle wszechstronni pracownicy Działu Edukacji. W swojej codziennej pracy wykorzystują prezentacje multimedialne, filmy oraz – naturalnie – eksponaty. Stosują różnorodne metody pracy, skłaniające uczestników do aktywnego udziału w zajęciach. Z okazji 10. urodzin Ośrodka Kultury Morskiej w naszym cyklu Z edukacją na „Ty” przybliżamy sylwetki miłośników historii i morza, tworzących zgraną ekipę. Czas na kolejną odsłonę!

Maria Jaroszewska z wykształcenia jest archeologiem. W czasie studiów pracowała na wielu wykopaliskach w Gdańsku, więc można powiedzieć, że zna miasto „od podszewki”. Kilka lat temu przechodząc obok Spichlerzy na Ołowiance podświadomie czuła, że w Narodowym Muzeum Morskim panuje dobra atmosfera i że pracują w nim pozytywni ludzie. Jej przypuszczenia potwierdziły się pięć lat temu, kiedy rozpoczęła pracę jako edukatorka.

Maria najbardziej lubi prowadzić lekcje muzealne, podczas których może „przenosić się” wraz ze słuchaczami do przeszłości opowiadając o dawnych społecznościach, odkryciach archeologicznych oraz pracy na wykopaliskach. Uwielbia lekcje dotyczące zabytków spoczywających na dnie mórz. Spośród wszystkim muzealnych oddziałów Maria najbardziej lubi Żuraw, którego stare mury noszą ślady wyjątkowej historii.

W pracy niektórzy zwracają się do niej „Pani Mario”, ale niech ten z pozoru formalny i poważny zwrot nikogo nie zwiedzie, bo nawet jako „Pani Maria” uwielbia się śmiać i rozśmieszać innych. Czas wolny stara się spędzać bardzo aktywnie, raczej ciężko jej usiedzieć w miejscu. Nie może żyć bez tańca, z którym związana jest od 20 lat i zamierza przeznaczyć na tę pasję co najmniej kolejne 20 lat. Maria, gdy nie tańczy i nie ćwiczy, to spaceruje po lesie albo po plaży. Jak mówi, widok na Zatokę Gdańską chyba nigdy jej się nie znudzi. Kocha zwierzęta, a najchętniej spędza czas ze swoim kotem Kefirem.