• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Rodzinne weekendy w CKWS i Muzeum Wisły 2022/2023

Serdecznie zapraszamy na weekendowe, rodzinne wizyty w naszych tczewskich oddziałach – w każdym miesiącu inny temat. Zajęcia warsztatowe dla małych i dużych – zagadki, prace plastyczne, eksperymenty i wiele niespodzianek. Już teraz zaplanuj sobie weekend w Centrum Konserwacji Wraków Statków oraz Muzeum Wisły w Tczewie!

Na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Terminy i tematy poszczególnych warsztatów będą podawane z miesięcznym wyprzedzeniem na stronie internetowej Muzeum.

Zapisy: edukacja.ckws@nmm.pl
Cena: 3 zł od osoby
Czas trwania zajęć: 90 minut

17.09.2022 – Europejskie Dni Dziedzictwa (12:00-18:00)

8.10.2022, godz. 11:00 – Nurkowanie pod ciśnieniem
Czym jest ciśnienie? Czy papier w wodzie może być suchy? Aby to zbadać, wykonamy eksperymenty fizyczne, do których użyjemy między innymi balonów, pinesek i oczywiście wody. Obejrzymy także skafandry nurkowe. Dowiemy się, jaki związek ma praca nurka z ciśnieniem oraz… naszym muzeum.

5.11.2022, godz. 11:00 – Szkoła Morska i inne opowieści z międzywojennego Tczewa
Zapraszamy na tematyczne zwiedzanie w Muzeum Wisły. Podczas warsztatów krótko przedstawimy historię pierwszej polskiej szkoły morskiej oraz związki Tczewa z rzeką i morzem. Na tradycyjnej maszynie powroźniczej samodzielnie skręcimy liny, na których nauczymy się wiązać węzły marynarskie. Dowiemy się, jak wilki morskie nazywają poszczególne części statku i dlaczego wypatrują światła latarń morskich. Na pamiątkę wykonamy również patriotyczną przypinkę, gdyż Święto Niepodległości już za pasem!

10.12.2022, godz. 11:00 – Wiślanym szlakiem korzennych przypraw
Gdzie można było kiedyś kupić pierniki? Co mają one wspólnego z Wisłą i dalekomorskimi podróżami? Co jest potrzebne do ich wypieku? Czy łatwiej odmierzyć składniki na tradycyjnej, czy elektronicznej wadze? Sprawdzimy to, przyrządzając ciasto na świąteczne, choinkowe pierniki. Wykonamy także ozdobne opakowania, aby delikatne wypieki bezpiecznie dotarły do domu. Z tych zajęć nikt nie wyjdzie z pustymi rękoma!
Miejsce spotkania: Muzeum Wisły, ul. 30 Stycznia 4, Tczew

14.01.2023, godz. 11:00 – W krainie chińskich znaków – kaligrafia dawniej i dziś
Z czego słynie kraj, z którego pochodzi piękna łódź typu sampan, znajdująca się w Centrum Konserwacji Wraków Statków? Między innymi z charakterystycznego pisma! Czym różni się ono od tych z innych stron świata? Na warsztatach zajmiemy się kaligrafią i spróbujemy odtworzyć chińskie pismo. Ale to nie wszystko! Dowiemy się również, czy Chińczycy obchodzą Nowy Rok tak jak my w Polsce i jaki to ma związek z… królikiem.
Miejsce spotkania: Centrum Konserwacji Wraków Statków, ul. Paderewskiego 24, 83-110 Tczew

11.02.2023 – Święto Kociewia w Centrum Konserwacji Wraków Statków (11:00-15:00)

25.03.2023, godz. 11:00 – Ta (nie)zwykła woda
Z okazji Światowego Dnia Wody zapraszamy do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na rodzinne warsztaty muzealne, których przewodnim tematem będzie woda. W czasie zajęć będziemy, przelewać, topić, barwić i mieszać, aby poznać niezwykłe właściwości zwykłej wody. Wykonamy eksperymenty, poczynimy obserwacje i wyciągniemy wnioski, aby poczuć się jak prawdziwi badacze wodnego świata!
Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, ul. Paderewskiego 24, 83-110 Tczew

15.04.2023, godz. 11:00 – Na kupieckim straganie, czyli mierzymy i ważymy
Na brzegach Wisły powstało wiele wspaniałych miast, które bogaciły się na wiślanym handlu. Podczas zajęć dowiemy się, jakich miar używano w dawnym handlu i jakich używa się dziś. Na wagach z odważnikami i wagach elektronicznych sprawdzimy, czy kilogram kamieni i kilogram styropianu na pewno ważą tyle samo. A przesypując i przelewając poznamy miary objętości.
Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, ul. Paderewskiego 24, 83-110 Tczew

24.06.2023, godz. 11:00 – Odkrywcy Wisły
Co kryje przed nami wystawa w Muzeum Wisły w Tczewie? Okazuje się, że bardzo wiele! Znajdziecie tu łodzie, modele łodzi, piękne makiety, fotografie oraz mnóstwo informacji związanych z najdłuższą rzeką w Polsce. Oprócz tego w ten weekend natrafić możecie na tajemnicze skrzynki! Jak zdobyć skarb? Tego dowiecie się w Muzeum Wisły. Zapraszamy na rodzinne zwiedzanie wystawy połączone z grą muzealną. Dla wytrwałych do zdobycia niespodzianki.
Miejsce: Muzeum Wisły, ul. 30 Stycznia 4, Tczew

Rodzinne weekendy w CKWS i Muzeum Wisły 2022/2023. Plakat