• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Dawno temu pod Żurawiem….”. Średniowieczny festyn na Ołowiance

W sobotę, 24 września 2022 r., na nabrzeżu wyspy Ołowianki przeniesiemy się w czasie do XV-wiecznego Gdańska, kiedy to epokę swojej świetności miał Żuraw – największy dźwig portowy ówczesnej Europy i najważniejsza budowla dawnego gdańskiego portu.

Średniowieczny jarmark w centrum Gdańska

Podczas gdy Gdański Żuraw – obecnie jeden z najważniejszych zabytków miasta – jest poddawany gruntownym pracom renowacyjnym, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje na jego cześć wydarzenie, jakiego stare centrum Gdańska jeszcze nie widziało! Średniowieczny festyn, na którym zagoszczą rycerze, kuglarze, minstrele i rzemieślnicy, będzie największą imprezą edukacyjną organizowaną przez NMM w ostatnich latach. Zapraszamy na nią zarówno najmłodszych, jak i starszych, aby razem z nami przenieśli się w czasy hanzeatyckiego miasta z okresu XV i XVI w. Festyn historyczny odbędzie się w sobotę 24 września 2022 r. na nabrzeżu przy Spichlerzach na Ołowiance. W godzinach od 16:00 do 22:00 wyspa przeistoczy się w średniowieczne miasto, w którym na wszystkich będą czekały niesamowite atrakcje!

Walki rycerskie, łucznicy, średniowieczna strawa i dawne rzemiosło

Nasi goście będą mogli własnoręcznie wykonać papier czerpany, a także nauczą się piec podpłomyki i poznają średniowieczną metodę produkcji świec z wosku pszczelego. Na wielbicieli nietypowych wyzwań będzie czekać wypalanie garnka na… ślepo, a entuzjaści portowej strawy odwiedzą średniowieczną wędzarnię oraz posłuchają opowieści rybaka. Na niepokornych uczestników festynu czekać będzie spotkanie ze średniowiecznym katem oraz jego bogatym zestawem narzędzi! Podczas festynu będzie można również spróbować swoich sił w plebejskich grach i zabawach, takich jak: rzut toporem, próba miecza, strzelanie z łuku, rzut nożem, przygotowanie rycerskiej sałatki, gra w rycerskie kręgle, zdobywanie pierścienia Brunhildy, rzut podkową, a nawet najazd konny na Saracena! Sporą dawkę emocji dostarczy pokaz umiejętności obsługi średniowiecznej artylerii, a także pokazy pojedynków rycerskich. Dla wszystkich z poczuciem rytmu, a także tych, którym muzyka w tańcu nie przeszkadza, odbędą się pokazy i nauka średniowiecznych tańców. Nastrój całemu wydarzeniu z pewnością nada zespół muzyki dawnej, umilając upływający czas pięknymi balladami i skocznymi przyśpiewkami.

Czas: sobota 24.09.2022, od 16:00 do 22:00
Miejsce: nabrzeże przy Spichlerzach na Ołowiance (ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk)
Spichlerze na Ołowiance będą w tym dniu czynne od 10:00 do 18:00

Średniowieczny festyn na Ołowiance

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.