• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Jak powstawał kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej? Wystawa w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską to temat wystawy planszowej prezentowanej w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Ekspozycja w sposób szczegółowy opisuje kolejne etapy powstawania kanału żeglugowego. W oddziale Narodowego Muzeum Morskiego prezentowany jest również film dokumentujący budowę Przekopu Mierzei Wiślanej.

Oficjalna inauguracja działalności Kanału Żeglugowego nastąpi 17 września. Wystawa prezentowana w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich przypomina jak ważna jest to dla Polski inwestycja.

– Dzięki planszom poznać można historię budowy sztucznej wyspy, kapitanatu Nowy Świat, śluzy i obiektów mostowych. Szczegółowo opisane zostały na nich dane techniczne i charakterystyka powstałych obiektów. Wrażenie robią również zdjęcia lotnicze, które powstawały w różnych porach roku – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Nowy kanał żeglugowy ma kilometr długości i pięć metrów głębokości, sama śluza ma 200 metrów długości, 25 metrów szerokości i 6,5 metra głębokości. Dzięki kanałowi do portu w Elblągu wpłyną jednostki o zanurzeniu do 4,5 metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów.

– Nie mamy wątpliwości, że droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma dla całej Polski, ale też dla regionu charakter strategiczny. Przekop znacznie skróci i ułatwi żeglugę morską do portu w Elblągu, podnosząc jego rangę na mapie europejskich szlaków wodnych. Na uwagę zasługuje chociażby nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami, które umożliwiają przejazd nad kanałem. Prezentując wystawę w naszym oddziale chcemy podkreślić fakt, że inwestycja będzie miała ogromny wpływ na dalszy rozwój ekonomiczno – turystyczny regionu – uzupełnia Robert Domżał.

Wystawa planszowa pn. Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską powstała przy współpracy Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza, Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Ministerstwa Infrastruktury. Ekspozycja w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich prezentowana będzie do 1.09.2023 roku.