• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wzrokiem tonę w morzu, niebie…”

Wraz z nadejściem końca wakacji żegnamy również twórczość Aneri i Wojciecha Weissów, których osnute wokół wybrzeży Bałtyku i Morza Śródziemnego dzieła z I połowy XX w. towarzyszyły nam przez ostatnie 3 miesiące. Wystawę obrazów olejnych oraz akwareli i grafik, przywołujących barwy i nastrojowość ulubionych nadmorskich kurortów dwudziestolecia międzywojennego, będzie można zwiedzić w Spichlerzach na Ołowiance jeszcze tylko do 4 września 2022 r.

Ostatni weekend ekspozycji będzie wyjątkową okazją, by wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie. Podczas zwiedzania kustosz Zuzanna Mikołajek-Kiełb przybliży gościom zarówno interesujące wątki z życia wybitnego polskiego kolorysty i jego małżonki, jak i tajniki stosowanych przez nich technik plastycznych. Wraz z kuratorką prześledzimy ewolucję stylów w twórczości Aneri i Wojciecha Weissów, a także podobieństwa i różnice w ich malarskich wizjach. Dla gości biorących udział w oprowadzaniu została również przygotowana niespodzianka: możliwość zdobycia albumowego wydawnictwa poświęconego prezentowanej na wystawie kolekcji.

Na oprowadzanie kuratorskie zapraszamy 3 września 2022 r. o godzinie 12:00. Podczas zwiedzania obowiązują bilety wstępu do Spichlerzy na Ołowiance.


Fragment opisu wystawy „Wzrokiem tonę w morzu, niebie…”: Ekspozycja, na której eksponowane są łącznie 54 prace obojga artystów, powstała z myślą o przedstawieniu w jak najszerszym ujęciu wątków marynistycznych obecnych w twórczości Weissów. Obok dzieł poświęconych pejzażom z Wenecji i Lazurowego Wybrzeża, gdzie para artystów spędzała wakacje niemal od początku XX wieku, znalazły się również te inspirowane wybrzeżem Bałtyku, które zdominowało ich twórczość w latach trzydziestych. Na ekspozycji prezentowane są zarówno obrazy olejne i akwarele, jak i grafiki, wśród których szczególną uwagę zwracają prace wykonane w rzadkiej technice monotypii. Prace pochodzą ze zbiorów własnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a także z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz z kolekcji prywatnych w całej Polsce.

Więcej o wystawie