• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Z edukacją na „Ty”. Barbara Wojczuk-Krystek, plastyczka i edukatorka w Dziale Edukacji

Ogromną siłą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są ludzie. To pasjonaci, którzy upowszechniają szeroko rozumianą wiedzę morską. Wśród nich są niezwykle wszechstronni pracownicy Działu Edukacji. W swojej codziennej pracy wykorzystują prezentacje multimedialne, filmy oraz – naturalnie – eksponaty. Stosują różnorodne metody pracy, skłaniające uczestników do aktywnego udziału w zajęciach. Z okazji 10. urodzin Ośrodka Kultury Morskiej w naszym cyklu Z edukacją na „Ty” przybliżamy sylwetki miłośników historii i morza, tworzących zgraną ekipę. Czas na kolejną odsłonę!

Barbara Wojczuk-Krystek ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Od zawsze „żyła sztuką”. W Ośrodku Kultury Morskiej najczęściej prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi oraz seniorami. Jak sama podkreśla, to bardzo szczere i wdzięczne w odbiorze grupy wiekowe. Od dzieci może uczyć się entuzjazmu i ciekawości świata, z kolei od seniorów spokoju i opanowania. Niezwykle inspirujące są również zasłyszane historie o niegdysiejszym życiu artystycznym Trójmiasta. Podczas lekcji muzealnych i zajęć warsztatowych Barbara Wojczuk-Krystek wprowadza różne techniki plastyczne: akryl, akwarelę, malarstwo olejne, linoryt, collage, decoupage i mozaikę. Jej ulubionymi kierunkami w sztuce są ekspresjonizm i koloryzm.

Barbara Wojczuk-Krystek w wolnym czasie maluje, ilustruje, gruntuje, rzeźbi i projektuje plakaty.  Czyta też sporo książek o historii sztuki, zwłaszcza biografie artystów, ostatnio „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek, wcześniej biografie francuskiej bohemy Henri Perruchot. Jeżeli planuje podróże to najchętniej na plenery w towarzystwie „zwariowanych artystów” z paletą i pędzlem w plecaku. Wychowana przez starszego brata na „Joy Division” „Oddziale Zamkniętym” czy „Brygadzie Kryzys”, obecnie inspiracji szuka w jazzie oraz w tekstach Diany Krall i Norah Jones. Barbara Wojczuk-Krystek uwielbia spacery po lesie. Najlepiej czuje się w towarzystwie zaufanych przyjaciół podczas wernisaży lub weekendowych wypadów do restauracji.  Ceni sobie wolność i radość, uwielbia ludzi, którzy tryskają humorem mimo przeciwności losu.

Barbarę Wojczuk-Krystek oraz jej współpracowników możecie poznać osobiście na lekcjach muzealnych prowadzonych w Narodowym Muzeum Morskim. Tematyka zajęć związana jest z działalnością człowieka na morzu np. słynnymi żeglarzami i rejsami, statkami i okrętami, archeologią podwodną, czy historią Gdańska. W muzeum organizowane są także zajęcia dedykowane bieżącym wystawom czasowym. Wszystkie informacje można znaleźć  w zakładce Lekcje muzealne.