• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Razem dla Ukrainy. Narodowe Muzeum Morskie pomaga wojennym uchodźcom

Pomoc koordynowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaoferowaliśmy zarówno w obszarze materialnym: oferty pracy i zamieszkania, ale także w sferze kultury, proponując specjalną ofertę edukacyjną. Przy tej okazji zachęcamy do przekazywania wszelkich form wsparcia za pośrednictwem dedykowanej strony pomagamukrainie.gov.pl.

Blisko 100 kg darów zebranych w klika dni

Niedługo po wybuchu wojny z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wyruszyła pomoc rzeczowa dla Klasztoru Karmelitów Bosych w Berdyczowie. Muzealnicy w geście solidarności z Ukraińcami przynosili materiały opatrunkowe, leki, środki dezynfekujące, a także artykuły higieniczne i żywność dla dzieci i niemowląt. Ogromne paczki dotarły do Przemyśla, a potem przekazane zostały do Klasztoru Karmelitów, z którym od kilku lat łączą nas kontakty branżowe. Podczas kolejnej muzealnej zbiórki zmagazynowaliśmy najpotrzebniejsze artykuły spożywcze, medyczne i higieniczne. Po segregacji i zapakowaniu w kartony, dostarczono je do gdańskich instytucji niosących pomoc Ukraińcom. Równocześnie, ustosunkowując się do prośby Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN, nasze Muzeum przekazało materiały potrzebne do ewakuacji zbiorów ukraińskich instytucji kultury. Akcja koordynowana była przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Opakowania nadane zostały pocztą kurierską do siedziby Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Wykład, który ukazał okrucieństwo wojny

Pracownicy NMM mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w poruszającym wykładzie dr Ludmiły Rybczenko, wicedyrektorki Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej z siedzibą w Kijowie. Wykład odbył się w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Dr Ludmiła Rybczenko w bardzo obrazowy sposób opowiedziała o tym, jak w ramach swoich zadań jej macierzyste muzeum w Kijowie dokumentowało wojenne losy Ukrainy, włączając w to wojnę w Donbasie, a także jak agresja Rosji z 24 lutego po raz kolejny dotknęła ukraińskie miasta zaś muzeum stanęło wobec wojennego barbarzyństwa. Ludmiła Rybczenko opowiedziała również o swoich osobistych przeżyciach związanych ze strachem o życie własne i najbliższych oraz ucieczką pod ostrzałem i przybyciem do Polski. Podkreśliła, że obecnie historia postawiła muzealników wobec konieczności walki o dziedzictwo kulturowe w warunkach, które znali wyłącznie z podręczników. Nikt z nas, słuchających tych słów, nigdy by nie przypuszczał, że w XXI w. ożyją obrazy znane nam ze zdjęć zrujnowanych miast Polski z czasów II wojny światowej.

Znaczek pocztowy, który stał się symbolem

Na ręce dra Roberta Domżała, Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przekazany został okolicznościowy znaczek poczty ukraińskiej z limitowanej edycji z nadrukiem „F”, upamiętniający zatopienie rosyjskiego okrętu wojennego „Moskwa”. Prezent podarowała wspomniana wyżej dr Ludmiła Rybczenko, która po opuszczeniu swojej ojczyzny, znalazła schronienie w Gdańsku. Znaczek, który na świecie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, został przekazany jako dowód wdzięczności za wsparcie, jakiego Muzeum udzieliło mieszkańcom Ukrainy.

Praca i dach nad głową – nieoceniona pomoc

Początkiem czerwca w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku pracę rozpoczęła grupa dziewięciu Pań z Ukrainy, które przybyły do Polski po wybuchu wojny. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panie zatrudnione zostały jako opiekunki ekspozycji w kilku oddziałach NMM: w Ośrodku Kultury Morskiej, na „Darze Pomorza” w Gdyni, w Spichlerzach na Ołowiance oraz w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Zapewniliśmy zakwaterowanie w pokojach muzealnych dwóm rodzinom z Ukrainy, które w wyniku działań wojennych straciły dom. W Ośrodku Kultury Morskiej zakwaterowano dwie dorosłe osoby i pięcioletnią dziewczynkę, z kolei w Helu przebywają dwie dorosłe osoby i ośmioletnia dziewczynka. Wszyscy nasi goście wyjechali z Odessy na początku marca i po krótkim pobycie w Mołdawii, udali się przez Rumunię, Węgry i Słowację, w podróż do Polski.

Zajęcia edukacyjne i rodzinne zwiedzanie Muzeum dla uchodźców z Ukrainy

Dział Edukacji NMM organizuje zajęcia tematyczne w Spichlerzach na Ołowiance i zabawy na wystawie interaktywnej w Ośrodku Kultury Morskiej. W każdą środę zapraszamy również rodziny z dziećmi do Ośrodka Kultury Morskiej na muzealne godziny otwarte. Zarówno w Spichlerzach na Ołowiance, w Ośrodku Kultury Morskiej, jak i na statku-muzeum „Sołdek” zwiedzanie możliwe jest za specjalną, niższą cenę. Warto dodać, że tylko w maju 2022 roku nasze oddziały odwiedziło blisko 300 osób narodowości ukraińskiej. Więcej nt. oferty edukacyjnej można znaleźć tutaj.

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]