• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Z edukacją na „Ty”. Patryk Herdzik z Działu Edukacji

Ogromną siłą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są ludzie. To pasjonaci, którzy upowszechniają szeroko rozumianą wiedzę morską. Wśród nich są niezwykle wszechstronni pracownicy Działu Edukacji. W swojej codziennej pracy wykorzystują prezentacje multimedialne, filmy oraz – naturalnie – eksponaty. Stosują różnorodne metody pracy, skłaniające uczestników do aktywnego udziału w zajęciach. Z okazji 10. urodzin Ośrodka Kultury Morskiej w naszym cyklu Z edukacją na „Ty” przybliżamy sylwetki miłośników historii i morza, tworzących zgraną ekipę. Czas na kolejną odsłonę!

Patryk Herdzik z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku związał się w 2013 roku, dwa lata później trafił do Działu Edukacji. Jest archeologiem, interesującym się głównie okresem rzymskim na ziemiach polskich. Jego zdaniem najciekawszymi zajęciami muzealnymi są te, podczas których od zwiedzających pada grad pytań: Jak takie coś mogło działać? Skąd się tutaj wzięło? Jak mogło przetrwać do naszych czasów? Zwykłe oglądanie eksponatów muzealnych nie wchodzi w grę, dlatego też Patryk zaprasza chociażby na „Poszukiwania w gruncie rzeczy”, prowadzone w Spichlerzach na Ołowiance.

Patryk na tyle dobrze zna się na budowie komputerów, że bardzo często zabiera się za ich samodzielną naprawę, gdy jest taka konieczność. Poza tym znajdziecie go tam, gdzie akurat jest jakakolwiek potrzeba serwisowo-remontowa. Mówi, że żadnej pracy się nie boi.

W  wolnym czasie Patryk oddaje się pasji gry na komputerze, uwielbia też grać w gry planszowe. Ma specjalny regał przeznaczony tylko na planszówki. Od czasu do czasu zasiada również do klasycznych gier fabularnych, gdzie wraz z przyjaciółmi wciela się w różne postacie.

Oprócz kochającej żony i córeczki, członkiem rodziny Patryka jest również pies Nosek. Nochal (jak często jest nazywany), został adoptowany ze schroniska „Promyk”. Obecnie jest honorowym członkiem rodziny, gdzie zajmuje szczególne miejsce… miejsce na dywanie, poduszce, kanapie, łóżku, czy jakiekolwiek w danej chwili ma chęć zajmować.

Patryka Herdzika oraz jego współpracowników możecie poznać osobiście na lekcjach muzealnych prowadzonych w Narodowym Muzeum Morskim. Tematyka zajęć związana jest z działalnością człowieka na morzu np. słynnymi żeglarzami i rejsami, statkami i okrętami, archeologią podwodną, czy historią Gdańska. W muzeum organizowane są także zajęcia dedykowane bieżącym wystawom czasowym. Wszystkie informacje można znaleźć  w zakładce Lekcje muzealne.