• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Pierwsze muzeum morskie w odrodzonej Rzeczypospolitej – warszawskie muzeum Stanisława Ledóchowskiego – wystawa plenerowa

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma przyjemność zaprezentować wystawę plenerową poświęconą pierwszemu polskiemu Muzeum Morskiemu, które w połowie lat 20. XX w. w Warszawie założył Stanisław Ledóchowski. Ekspozycja została przygotowana i udostępniona przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Przez cały lipiec, sierpień i wrzesień będzie dostępna na placu przed Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.

Autorzy wystawy przedstawili zarówno postać założyciela Muzeum, jego pasje i dorobek zawodowy, jak i organizację samej instytucji oraz jej działalność. Całość została okraszona wyjątkowymi i unikatowymi zdjęciami. Dzięki wystawie możemy poznać interesujące informacje na temat pierwszej ekspozycji stałej oraz działalności muzealnej modelarni, w której powstały m.in. modele najważniejszych wówczas polskich statków: „Dar Pomorza”, „Batory”, czy „Piłsudski”. Ten ostatni w 1935 r. był prezentowany na Wystawie Światowej w Brukseli.

Pierwsze polskie Muzeum Morskie zostało zniszczone podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r., a jego zbiory uległy rozproszeniu. Część z nich, zgodnie z wolą rodziny, trafiła do Instytutu Bałtyckiego, a obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

W zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku również znajdują się zabytki i archiwalia związane z muzeum założonym przez Stanisława Ledóchowskiego. Są to między innymi: okrętowa sekretera z przełomu XVIII i XIX w., odcisk pieczęci certyfikacyjnej Miasta Gdańska z XVII w., busola, luneta, medale, albumy z fotografiami, czasopisma oraz dokumenty o tematyce morskiej. Zasoby te zostały pozyskane w 2017 r.


Pierwsze muzeum morskie w odrodzonej Rzeczypospolitej – warszawskie muzeum Stanisława Ledóchowskiego
06.07.2022 – 02.10.2022
Centrum Konserwacji Wraków Statków