• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Odkrywamy tajemnice wikingów! Zacznij wakacje śladami skandynawskich wojowników

Nadchodzące wakacje rozpoczniemy podróżą do tajemniczego świata wikingów. 25 czerwca, od godziny 11:00 do 15:00, dla zwiedzających wystawę czasową „Truso. Legenda Bałtyku” przygotowaliśmy szereg atrakcji, między innymi gry, zagadki, warsztaty pisma runicznego, tradycyjne ręczne garncarstwo i oprowadzania z przewodnikiem. Bilety wstępu do Spichlerzy na Ołowiance będą tego dnia w promocyjnej cenie 3 zł.

Wystawa „Truso. Legenda Bałtyku”, stworzona we współpracy z Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu, prezentuje znaleziska archeologiczne z czasów, gdy skandynawscy wojownicy zamieszkiwali polskie ziemie. Wyeksponowane na wystawie artefakty prowadzą nas przez historię wikingów nie tylko przez pryzmat ich  podbojów i oręża, ale również pokazują ich jako szkutników, rzemieślników, doświadczonych żeglarzy i kupców. Bogactwo kultury, wierzeń i codziennych obyczajów dawnych mieszkańców Truso będzie można poznać bliżej już w najbliższą sobotę.

Na najmłodszych gości będą czekać wikińskie kolorowanki, historyczne zagadki i nauka tworzenia skandynawskich wzorów zdobniczych. Podczas eventu rozszyfrujemy również alfabet używany przez ludy skandynawskie – kto go pozna, będzie mógł odczytać hasła zapisane w runach oraz samodzielnie wykonać pamiątkowy runiczny medalion z drewna. Zręcznych i cierpliwych zapraszamy natomiast na warsztat tradycyjnego garncarstwa, podczas którego samodzielnie wykonamy proste gliniane naczynie.

Nie jest tajemnicą, że wikingowie byli świetnymi żeglarzami. Wraz z edukatorami zbadamy na czym polegał fenomen ich umiejetności oraz poznamy tajniki wikińskiej nawigacji. Prawdziwą gratką będą wikińskie rozrywki, wszak jedną z dziewięciu umiejętności godnych rozumnego męża i władcy w świecie wikingów była… gra w gry planszowe! Jak wyglądały planszówki godne samego wodza? Jakie umiejętności zdobywali wikingowie w trakcie zwykłej z pozoru gry? W trakcie wydarzenia przekonamy się, kto ma najlepsze strategiczne umiejętności, rozgrywając prawdziwy wikiński turniej. Dowiemy się również, z czego wykonywane były ówczesne pionki do gry oraz jakimi zasadami rządziły się wikińskie rozgrywki.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jak naprawdę wyglądał owiany legendami świat wikingów, przygotowaliśmy specjalne zwiedzanie z przewodnikiem. Dr Krzysztof Kurzyk, archeolog i kurator wystawy, odkryje tajemnice prezentowanych na ekspozycji zabytków, opowie o tym, czego nie widać gołym okiem i co artefakty z czasów wikingów mówią o życiu swoich dawnych użytkowników. Oprowadzania dla grup do 20 osób będą odbywać się w godzinach: 12:00, 13:00 i 14:00.

Zapraszamy do wspólnej zabawy z historią i odkrywania fascynującej przeszłości naszych ziem!

Odkrywamy tajemnice wikingów! Zacznij wakacje śladami skandynawskich wojowników. Plakat
25 czerwca 2022 Spichlerze na Ołowiance

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]