• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wakacje 2022 w Narodowym Muzeum Morskim

Wakacyjna przygodo, witaj! W Narodowym Muzeum Morskim podczas tegorocznych wakacji jak zwykle czeka mnóstwo atrakcji dla letnich przybyszów – przede wszystkim tych najmłodszych. Jakie odkrycia, zadania i wyzwania znajdą poszukiwacze przygód w naszych oddziałach?

Gdańsk: W Spichlerzach na Ołowiance opowiemy o zatopionych statkach i tajemnicach pracy archeologa podwodnego. Dowiemy się także, jakie tajniki nawigacji stosowali wikingowie oraz jak spędzali czas wolny od żeglugi. Na statku-muzeum „Sołdek” będziemy rozwiązywać  zagadki i szukać tajemniczych wskazówek w stylu „escape room”. W Ośrodku Kultury Morskiej czekają na nas artystyczne zabawy… w piasku, a entuzjaści „elektryzujących” wrażeń zmienią się w małych Edisonów i zbadają zjawisko prądu na statkach.

Tczew: W Muzeum Wisły poznamy świat dawnych rybaków i dowiemy się, czy… pisali oni wiersze, zaś w Centrum Konserwacji Wraków Statków, zainspirowani podwodnym światem, wykonamy morską akwarelę.

Kąty Rybackie: W Muzeum Zalewu Wiślanego zapraszamy na grę rodzinną i zajęcia dla seniorów. Dawne szkutnictwo i rybołówstwo, czyli zapomniane rzemiosła, nie będą mieć przed Wami żadnych tajemnic!

Wszystkie zajęcia prowadzone są dla grup zorganizowanych (od 10 do 30 osób)


Wakacje w Gdańsku

Spichlerze na Ołowiance

 • Wakacyjne zwiedzanie z oprowadzaniem. Podróżuj przez stulecia, odkrywając tajemnice wraków z morskiego dna!
  – TERMINY: codziennie od 11 do 15 lipca oraz od 8 do 12 sierpnia, godzina do uzgodnienia przy rezerwacji
  – rezerwacja zajęć: edukacja@nmm.pl
  – cena: 9 zł / osoba
 • Z archeologią na „Ty”. Dowiedz się, jak wygląda praca archeologa – czy jest niebezpieczna i czy legendarne skrzynie ze złotem to częste znaleziska
  – TERMINY: codziennie od 18 do 22 lipca oraz od 1 do 5 sierpnia, godzina do uzgodnienia przy rezerwacji
  – rezerwacja zajęć: edukacja@nmm.pl
  – cena: 9 zł / osoba
 • Wikingowie na wakacjach! Poznaj alfabet runiczny, sposoby nawigacji, uzbrojenie, ozdoby wikingów i dowiedz się, jak wyglądały ich… wakacje
  – TERMINY: codziennie od 15 do 19 sierpnia, godzina do uzgodnienia przy rezerwacji
  – rezerwacja zajęć: edukacja@nmm.pl
  – cena: 9 zł / osoba

Statek – muzeum „Sołdek”

 • „Sołdkowy” escape room. Jako uczestnik gry eksploruj zakamarki statku w poszukiwaniu wskazówek, które doprowadzą Cię do wyjścia!
  – TERMINY: codziennie od 4 do 8 lipca oraz od 22 do 26 sierpnia, godzina do uzgodnienia przy rezerwacji
  – rezerwacja zajęć: edukacja@nmm.pl
  – cena: 9 zł / osoba

Ośrodek Kultury Morskiej

 • Piaskowe obrazy. Tworzymy wielokolorowe i wielokulturowe obrazy malowane barwionym piaskiem, zmieniając muzeum w… plażę!
  – TERMINY: codziennie od 18 do 22 lipca, godzina do uzgodnienia przy rezerwacji
  – rezerwacja zajęć: edukacja@nmm.pl
  – cena: 9 zł / osoba
 • Skąd się bierze prąd na statku? Odkrywamy zjawisko elektryczności i budujemy różne układy elektryczne. Czy zostaniemy nowymi Edisonami?
  – TERMINY: codziennie od 25 do 29 lipca, godzina do uzgodnienia przy rezerwacji
  – rezerwacja zajęć: edukacja@nmm.pl
  – cena: 9 zł / osoba
 • Gra terenowa „Bez Żurawia nie ma portu”. Z Ośrodka Kultury Morskiej wyruszymy na wyprawę mało znanymi miejscami po gdańskich uliczkach, szukając ukrytych zagadek
  – TERMINY: zajęcia odbywają się wybrane środy, godzina do uzgodnienia przy rezerwacji
  – rezerwacja zajęć: edukacja@nmm.pl
  – cena: zajęcia darmowe (obowiązuje darmowy bilet wstępu na wystawę „Łodzie ludów świata” w OKM)

Wakacje 2022 w Narodowym Muzeum Morskim. Gdańsk. Plakat


Wakacje w Tczewie

Centrum Konserwacji Wraków Statków

 • (Pod)wodny świat akwareli. Co kryje się pod wodą? Czy możemy to sprawdzić jedną z łodzi znajdujących się w Centrum Konserwacji Wraków Statków? Przekonajmy się! Na zajęciach poznamy podwodny świat… wyobraźni! Zobaczymy znajdujący się w konserwacji batyskaf, poznamy tajemnice bałtyckich wraków, sprawdzimy, czy łatwo steruje się podwodnym robotem i stworzymy pamiątkową wakacyjną pocztówkę metodą wodnych farb – akwareli
  – TERMINY: od 4 lipca do 26 sierpnia, poniedziałek – piątek, godz. 10:00 i 13:00
  – rezerwacja zajęć: edukacja.ckws@nmm.pl
  –  cena: 9 zł / osoba

Muzeum Wisły

 • Wakacyjne zwiedzanie z oprowadzaniem. Zwiedzimy Muzeum Wisły, poznając XIX-wieczny budynek dawnej fabryki, oraz zbadamy liczne ciekawostki z życia i pracy ludzi związanych z najdłuższą rzeką Polski
  – TERMINY: od 4 lipca do 26 sierpnia, poniedziałek – piątek, godz. 10:00 i 11:30
  – rezerwacja zajęć: edukacja.ckws@nmm.pl
  –  cena: 9 zł / osoba
 • Taaka ryba! Czy wiersze tworzą tylko poeci? Dlaczego serce znajduje się w sieci? Do czego rybakom służyły raki? Po co na sieci wiszą pływaki? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie zwiedzania wystawy czasowej pt. „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle”. W trakcie zajęć wykonamy pamiątkową, kolorową rybkę, którą poprosimy o spełnienie Waszych życzeń!
  – TERMINY: od 4 lipca do 26 sierpnia, poniedziałek – piątek, godz. 10:00 i 11:30
  – rezerwacja zajęć: edukacja.ckws@nmm.pl
  –  cena: 9 zł / osoba

Wakacje 2022 w Narodowym Muzeum Morskim. Tczew. Plakat


Wakacje w Kątach Rybackich

Muzeum Zalewu Wiślanego

– TERMINY: soboty i niedziele przez cały lipiec i sierpień
– rezerwacja zajęć: m.zalewu@nmm.pl
– cena: zajęcia w ramach biletu wstępu do Muzeum

 • Śladami dawnych rybaków – gra terenowa. Zapraszamy do udziału w grze terenowej. W każdy wakacyjny weekend odwiedzający nas goście będą mogli sprawdzić umiejętności logicznego myślenia, pamięć oraz spostrzegawczość. Przygotowana przez nas gra przybliży uczestnikom zagadnienia związane z rybołówstwem i szkutnictwem nad Zalewem Wiślanym. Dobra zabawa gwarantowana!
 • „ABC Rybołówstwa”. Jak dawniej wyglądała praca rybaka? Czy połowy odbywały się rano, czy wieczorem? Jakie gatunki ryb występują w Zalewie Wiślanym? Na te pytania nasi goście spróbują znaleźć odpowiedzi w każdy wakacyjny weekend.
 • Węzły żeglarskie. W każdy wakacyjny weekend zapraszamy rodziny z dziećmi do nauki wiązania węzłów żeglarskich. Poznamy nazwy podstawowych węzłów wykorzystywanych przez żeglarzy i nauczymy się je wiązać – od płaskiego do kapitańskiego!
 • Łamigłówki dla seniorów. Na odwiedzających nas seniorów czeka zabawa w skojarzenia – wykreślanka z nazwami gatunków ryb oraz krzyżówka związana z eksponatami prezentowanymi na naszych wystawach.

Dodatkowo, goście odwiedzający Muzeum Zalewu Wiślanego mogą spróbować swych sił w grach stolikowych oraz zgłębić techniki szkutniczego rzemiosła.

Wakacje 2022 w Narodowym Muzeum Morskim. Katy Rybackie. Baner