• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Z edukacją na „Ty”. Kamila Jezierewska – zastępca kierownika Działu Edukacji

Ogromną siłą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są ludzie. To pasjonaci, którzy upowszechniają szeroko rozumianą wiedzę morską. Wśród nich są niezwykle wszechstronni pracownicy Działu Edukacji. W swojej codziennej pracy wykorzystują prezentacje multimedialne, filmy oraz – naturalnie – eksponaty. Stosują różnorodne metody pracy, skłaniające uczestników do aktywnego udziału w zajęciach. Z okazji 10. urodzin Ośrodka Kultury Morskiej w naszym cyklu Z edukacją na „Ty” przybliżamy sylwetki miłośników historii i morza, tworzących zgraną ekipę. Czas na kolejną odsłonę!

Kamila Jezierewska, zastępca kierownika Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego. To niezwykle pogodna edukatorka, która pracuje z nami od 2007 roku. Jest historyczką sztuki, a także kustoszką. Najbardziej lubi zajęcia grupowe, w których uczestnicy działają na zasadzie „burzy mózgów” i oddolnie wykazują inicjatywę, są twórczy i wspólnie próbują szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Kamila przekazuje wiedzę w lekki i łatwy sposób. Wie, że kluczem do sukcesu jest poczucie humoru, fantazja i dobra zabawa. Tak dzieje się np. podczas lekcji: „Życie na statku i okręcie”, prowadzonej w Spichlerzach na Ołowiance oraz „Wszyscy do szalup” w Ośrodku Kultury Morskiej.

Kamila pasjonuje się sztuką, potrafi wykonać ozdobę na każdą okazję. Uwielbia styl dwudziestolecia międzywojennego. Jest miłośniczką zwierząt. W domu ma dużego psa o imieniu Pepe, który niedawno skończył 15 lat. Razem chodzą na długie spacery po liściach i śniegu. Kamila jest niezwykle aktywna. W  wolnym czasie uprawia nordic walking oraz… przydomowy ogródek, lubi także wyszukiwać i odnawiać stare meble. Jej mieszkanie to gotowa scenografia do filmu „Stawka większej niż życie”. Marzy o przeniesieniu się choć na moment w czasie i zwiedzeniu pokładów słynnych transatlantyków „Piłsudski” oraz „Batory”.

Nasza edukatorka jest także pasjonatką historii II wojny światowej, a zwłaszcza okresu Powstania Warszawskiego. Grupa, którą założyła na Facebooku, rozrasta się coraz bardziej, a jej członkowie spotykają się w Warszawie z okazji rocznicy wybuchu Powstania. Kamila chętnie oprowadza wtedy szlakiem Powstania po bardziej i mniej znanych miejscach pamięci.

Kamila serdecznie zaprasza do Narodowego Muzeum Morskiego wszystkich – zarówno tych, którzy kochają polskie morze, jak i tych, którzy…jeszcze o tym nie wiedzą. Tematyka zajęć prowadzonych przez Kamilę związana jest z działalnością człowieka na morzu np. słynnymi żeglarzami i rejsami, statkami i okrętami, archeologią podwodną, czy historią Gdańska. W muzeum organizowane są także zajęcia dedykowane bieżącym wystawom czasowym. Wszystkie informacje znajdziecie w zakładce Lekcje muzealne.