• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Puchar jest nasz! Narodowe Muzeum Morskie zwycięzcą XII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury

Blisko dwustu zawodników wzięło udział w XII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Rywalizacja rozgrywana w samym sercu Gdańska przyciągnęła sporą liczbę kibiców. Z nabrzeża Motławy wioślarskie zmagania podziwiało kilkaset osób. Po niezwykle zaciętym finale zwycięstwo wywalczyła ekipa z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury to cykliczna impreza, której celem jest integracja środowiska, dobra zabawa, ale także promocja działalności zawodowej osad biorących udział w wydarzeniu. W tym roku na wodach Motławy rywalizowało aż dziesięć instytucji. Do ścisłego finału zakwalifikowały się trzy zespoły: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz łączona załoga Muzeum Archeologicznego i Gdańskiej Galerii Miejskiej. Najlepszy czas uzyskało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, wygrywając zawody.

– Nie kryjemy radości, bo to już dziewiąty raz z rzędu, kiedy triumfujemy w regatach. Każde nasze zawody poprzedzone są ciężkimi treningami, które rozpoczynamy już kilka tygodni przed wydarzeniem. Trzeba przyznać, że tegoroczne zawody wcale nie należały do łatwych, bo poziom przygotowania ekip był wysoki. Zgranie, siła fizyczna oraz determinacja pozwoliła nam ostatecznie pokonać rywali. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Osady mierzyły się na dystansie ok. 200 metrów. Start zlokalizowany był przy Hotelu Hilton, a meta na wysokości Żurawia. Jednocześnie na Motławie ścigały się trzy łodzie, co było bardzo widowiskowe i usprawniło przebieg całej imprezy. Przy tej okazji warto wspomnieć również o kibicach, którzy nie zawiedli i po raz kolejny dopingowali zawodników z ogromnym sercem. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest puchar przechodni ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które równocześnie jest patronem i mecenasem regat.

– Puchar będziemy prezentować do kolejnych regat w holu naszej głównej siedziby na Ołowiance. Czujemy dużą satysfakcję, tym bardziej, że konkurencja jest bardzo silna. Wciąż na plecach czujemy oddech rywali. Jako organizatorów bardzo nas cieszy, że regaty wpisane są już w kalendarz kulturalnych imprez wielu instytucji. – dodaje dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych NMM.

Organizację XII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury wsparł Morski Robotniczy Klub Sportowy w Gdańsku pod przewodnictwem Prezesa – Pana Włodzimierza Schmidta, który był sędzią głównym zawodów. Sekcja Łodzi Smoczych Klubu zapewniła sprzęt oraz fachową obsługę podczas wyścigów, pomagała też w profesjonalnym przygotowaniu do zawodów, za co serdecznie dziękujemy!

Zespoły uczestniczące w tegorocznym wyścigu: Hevelianum, Muzeum II Wojny Światowej, Gdańska Galeria Miejska, Akwarium Gdyńskie, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Gdańska oraz Narodowe Muzeum Morskie.

Wyniki XII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury 2022

  1. miejsce: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  2. miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku + Gdańska Galeria Miejska
  3. miejsce: Muzeum Zamkowe w Malborku
  4. miejsce: Akwarium Gdyńskie
  5. miejsce: Muzeum II Wojny Światowej
  6. miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku
  7. miejsce: Hevelianum
  8. miejsce: Muzeum Gdańska
  9. miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia