• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Ponad sześć i pół tysiąca zwiedzających! Frekwencyjny sukces Europejskiej Nocy Muzeów

To było jedno z najgorętszych wydarzeń kulturalnych tego roku. 14 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otworzyło drzwi aż do siedmiu oddziałów. Przez kilka godzin turyści mogli zwiedzać Ośrodek Kultury Morskiej, Spichlerze na Ołowiance, Muzeum Wisły w Tczewie, Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, Muzeum Rybołówstwa w Helu, a także statki-muzea: „Sołdek” oraz „Dar Pomorza”.

Każdego roku Europejska Noc Muzeów staje się okazją, by w dość nietypowych porach zwiedzać miejsca cieszące się za dnia dużą popularnością. Tegoroczna edycja w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego przyciągnęła prawdziwe tłumy. Frekwencyjny rekord padł na statku „Dar Pomorza” w Gdyni. W ciągu pięciu godzin na pokład weszło ponad 1700 osób.

– Sporo działo się również w Ośrodku Kultury Morskiej, Spichlerzach na Ołowiance, na „Sołdku” oraz w naszych dwóch oddziałach w Tczewie. Tej nocy w każdym z tych obiektów gościliśmy ponad tysiąc osób. Tak duże zainteresowanie bardzo nas cieszy i potwierdza słuszność organizacji tego typu wydarzenia. Nasi muzealnicy mogą spotykać się z gośćmi twarzą w twarz prezentując im zabytki i przybliżając morskie historie. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów każdy zakupiony bilet uprawniał do promocyjnego zwiedzania oddziałów NMM zlokalizowanych w innych miastach. Dla przykładu – zwiedzający „Sołdka” lub Spichlerze na Ołowiance mają teraz możliwość odwiedzenia Muzeum Rybołówstwa w Helu oraz placówki w Tczewie, a wszystko to za jedyną złotówkę. Nie trzeba się spieszyć, bo bilety są ważne do końca września.

– Dużym zainteresowaniem cieszyły się również rozdawane przez nas książeczki z miejscami przeznaczonymi na stemple. Każdy, kto do końca września uzbiera trzy pieczątki z trzech różnych oddziałów NMM otrzyma od nas muzealny upominek. – dodaje dr Robert Domżał.

W tym roku, w czasie Nocy Muzeów w 4 miastach Narodowe Muzeum Morskie otworzyło w sumie 7 oddziałów, do obejrzenia było 8 ekspozycji stałych i 7 wystaw czasowych. Zapraszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia.