• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Od dekady razem z Wami! Niezapomniane urodziny Ośrodka Kultury Morskiej

Za nami 10. urodziny Ośrodka Kultury Morskiej. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przez kilka godzin odwiedziło ponad pół tysiąca osób. Frekwencyjny rekord zapewnił niezwykle atrakcyjny program przygotowany przez muzealników. Była to jedna z nielicznych okazji, aby zajrzeć do miejsc zazwyczaj niedostępnych.

Urodzinowa dawka wiedzy i relaksu

Atrakcje przygotowane zostały z myślą o mieszkańcach miasta oraz turystach, którzy tego dnia odwiedzali Gdańsk. Sporym zainteresowaniem cieszyło się m.in. spotkanie z archeologami podwodnymi NMM. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć sprzęt nurkowy wykorzystywany w badaniach podwodnych, poznawali tajniki pracy w głębinach. Na nudę nie narzekali także najmłodsi. W pracowni plastycznej dzieci wspólnie z rodzicami tworzyły wielkoformatowy, akrylowy obraz urodzinowy. Z kolei w trakcie przeprowadzanych eksperymentów edukacyjnych uczestnicy sprawdzali, czy woda może zadziałać jak klej i jak skonstruowany jest termometr Galileusza. Spora kolejka chętnych ustawiła się również do pracowni konserwatorskiej oraz na kuratorskie oprowadzanie pod wystawie „Łodzie ludów świata”.

Popularne miejsce na muzealnej mapie Gdańska

Goście odwiedzjący wnętrza Ośrodka Kultury Morskiej podkreślali, że placówka idealnie łączy historię z nowoczesnością. Przykładem tego jest interaktywna wystawa prezentowana na 1. piętrze. Można tam poznać m. in.: tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką. – Ośrodek Kultury Morskiej to bardzo nietuzinkowe Muzeum ponieważ nie znajdziemy tu wielu typowych gablot i eksponatów, przy których widnieje napis „Nie dotykać”. To jest ośrodek edukacyjny, w którym opowiadamy o łodziach, statkach i portach. To miejsce, w którym można doświadczyć wielu intersujących morskich zjawisk. Zwiedzający zgłębiają wiedzę, całkiem dobrze się przy tym bawiąc. – mówi dr Marcin Westphal, za-ca dyrektora ds. merytorycznych NMM.

Dopełnieniem urodzinowych atrakcji było wspólne, pamiątkowe zdjęcie zrobione z gośćmi. Muzealnicy rozdawali także pamiątkowe gadżety związane z Muzeum oraz słodkości. Chętni stawali również przed kamerą i składali urodzinowe życzenia. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.