• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Lech Nowicz. 15 sierpnia 1931 – 23 kwietnia 2022

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Lecha Nowicza – dawnego kolegi, współpracownika, człowieka, który w szczególny sposób zapisał się w historii naszego Muzeum.

Lech Nowicz urodził się 15 sierpnia 1931 roku w Dobrowoli. W 1952 roku ukończył Liceum Kinotechniczne w Łodzi i przez kolejne lata zdobywał doświadczenie zawodowe w instytucjach związanych z fotografiką i kinematografią.

Współpracował z naszym Muzeum od momentu, gdy rozpoczęliśmy archeologiczną eksplorację wraków. Początkowo jako płetwonurek-amator z Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Neptun”, do którego wstąpił w 1965 roku, a od 1973 do 1989 roku jako kierownik Działu Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od 1993 z przerwami do 2002 roku pełnił funkcję kierownika technicznego Działu Badań Podwodnych. Uczestniczył w badaniach wszystkich najważniejszych wraków eksplorowanych przez Narodowe Muzeum Morskie, w tym „Solena”, Miedziowca, W-27, znanego obecnie pod nazwą „De Jonge Serp” i „General Carleton”.

Był nie tylko świetnym nurkiem i organizatorem, ale przede wszystkim nauczycielem dla wszystkich późniejszych pracowników tego Działu. Miał wspaniały zmysł techniczny, pozwalający zrealizować program badawczy przy niemal całkowitym braku specjalistycznego sprzętu. Między innymi zaprojektował i wykonał akwaplany do prowadzenia poszukiwań podwodnych, obudowy do aparatów fotograficznych umożliwiające używanie ich pod wodą czy też urządzenie do wykonywania profili poprzecznych konstrukcji wraków. Zasłynął też maską nurkową własnoręcznie wykonaną z menażki. Kilka z wyżej wymienionych przedmiotów trafiło do zbiorów Muzeum. Należy przyznać, że pomimo braku wykształcenia archeologicznego stanowił wielkie wsparcie dla archeologów zatrudnionych przy badaniach wraków jako rysownik, fotograf i filmowiec.

Już po zakończeniu pracy w muzeum samodzielnie wyremontował w 2008 roku zabytkowy pojazd podwodny „Delfin I” konstrukcji Antoniego Dębskiego, a w 2012 łódź aluminiową służącą do prowadzenia prac podwodnych przez nurków Muzeum.

Udzielił wielu ciekawych wywiadów na temat badań podwodnych, zawierających wiele faktów i anegdot, przyczyniając się do popularyzacji historii archeologii podwodnej.

Dzięki znajomościom i zdolnościom negocjacyjnym Lecha Nowicza w 1984 roku pozyskano z Marynarki Wojennej okręt ratowniczy R-23, który pływał od 1987 do 2007 roku jako statek badawczy Muzeum „Kaszubski Brzeg”.

Za wybitne osiągnięcia w swojej pracy został odznaczony w 1981 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1978 roku Medalem za zasługi dla Gdańska, a w 1976 roku złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.

Zmarł 23 kwietnia w wieku 90 lat. Pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci jako doskonały fachowiec i pasjonat nurkowania, człowiek-legenda pionierskich lat archeologicznych badań podwodnych w Polsce.