• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Z edukacją na „Ty”. Przemysław Węgrzyn – kierownik Działu Edukacji

Ogromną siłą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są ludzie. To pasjonaci, którzy upowszechniają szeroko rozumianą wiedzę morską. Wśród nich są niezwykle wszechstronni pracownicy Działu Edukacji. W swojej codziennej pracy wykorzystują prezentacje multimedialne, filmy oraz – naturalnie – eksponaty. Stosują różnorodne metody pracy, skłaniające uczestników do aktywnego udziału w zajęciach. Z okazji 10. urodzin Ośrodka Kultury Morskiej w naszym cyklu Z edukacją na „Ty” przybliżamy sylwetki miłośników historii i morza, tworzących zgraną ekipę. Czas na pierwszą odsłonę!

Przemysław Węgrzyn – kierownik Działu Edukacji NMM. Z wykształcenia jest historykiem i geografem. Ukończył także podyplomowe studia muzealnicze. Ma kilka ulubionych tematów lekcji, ale najbardziej cieszy się, kiedy ma okazję prowadzić zajęcia na statku-muzeum „Sołdek”. Jest to idealne miejsce, w którym może snuć różne opowieści marynarskie, na podstawie m.in. doświadczeń zdobytych przez członków jego rodziny w trakcie wielu lat spędzonych na morzu. Przemek podkreśla, że dzieci odwiedzające „Sołdka” zawsze zafascynowane są możliwością odegrania roli kapitana podczas zwiedzania mostka kapitańskiego i stanięcia za prawdziwym kołem sterowym.

Nasz szef Działu Edukacji w wolnym czasie czyta książki historyczne, szczególnie te dotyczące II wojny światowej (nie tylko na morzu), ogląda dużo meczów piłkarskich – najczęściej w telewizji, choć zdarzają mu się także wizyty na stadionach. Słucha dawnej muzyki rockowej, najczęściej z lat 60. i 70. i jest pasjonatem gier na komputerach 8-bitowych. W wolnych chwilach… wypatruje dziwnych obiektów latających na niebie, zgłębiając co jakiś czas wybrane zagadnienia z nimi związane. Przemek kocha zwierzęta, lubi biegać po lesie, wędrować w nocy na orientację i brać udział w Ekstremalnych Drogach Krzyżowych. Gdy już wraca z wyczerpujących podróży, ze smakiem zajada się swoją ulubiona potrawą – makaronem z boczkiem i twarożkiem!

Przemysława Węgrzyna oraz jego współpracowników możecie poznać osobiście na lekcjach muzealnych prowadzonych w Narodowym Muzeum Morskim. Tematyka zajęć związana jest z działalnością człowieka na morzu np. słynnymi żeglarzami i rejsami, statkami i okrętami, archeologią podwodną, czy historią Gdańska. W muzeum organizowane są także zajęcia dedykowane bieżącym wystawom czasowym. Wszystkie informacje można znaleźć  w zakładce Lekcje muzealne.