• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Od 10 lat na fali! Świętujemy urodziny Ośrodka Kultury Morskiej

24 kwietnia 2022 r. minie 10 lat odkąd jedno z najpopularniejszych miejsc na muzealnej mapie Gdańska przyjęło pierwszych zwiedzających. Z tej okazji Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na wyjątkowe urodziny swojego oddziału, podczas których będzie można poznać jego niezwykłe, na co dzień niedostępne przestrzenie.

Centrum wiedzy o morzu, statkach, portach i… wiele więcej!

Architektoniczną perłę w centrum dawnego gdańskiego portu, kryjącą nowoczesne ekspozycje dedykowane zarówno najmłodszym, jak i starszym entuzjastom morza, odwiedził już przez blisko milion gości! Niekwestionowaną atrakcją Ośrodka Kultury Morskiej pozostaje uwielbiana przez dzieci i rodziny wystawa interaktywna „Ludzie – Statki – Porty”. To tutaj za pomocą ponad 60 urządzeń i stanowisk edukacyjnych można poznać między innymi tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów, podwodnych podróży batyskafem czy powstawania fal tsunami. Z kolei przeszklony hol z wiszącymi łodziami oraz wystawa „Łodzie ludów świata” to jedyna w swoim rodzaju przestrzeń poświęcona etnologii morskiej. Unikatowa kolekcja prezentuje bogactwo i różnorodność oryginalnych, tradycyjnych jednostek z różnych stron świata, od weneckiej gondoli po dalekowschodni sampan.

Ośrodek Kultury Morskiej to jednak znacznie więcej. Wśród przestrzeni na co dzień ukrytych przed wzrokiem zwiedzających znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Polsce warsztatów konserwacji zabytków, wyposażony w specjalistyczną aparaturę i niespotykane nigdzie indziej urządzenia. Oddział mieści również pracownie archeologów podwodnych i digitalizacji, a także przestrzenie edukacyjne przeznaczone dla młodych adeptów eksperymentów chemicznych i doświadczeń ze sztuką. Wszystkie te miejsca zostaną 24 kwietnia otwarte dla gości.

Program:

11:00 – 12:00   Tajemnice pracowni konserwatorskiej, grupy do 15 osób
12:00 – 13:00

11:00 – 13:00   Burza w szklance wody, czyli morskie eksperymenty edukacyjne

12:00                 Wielkie pamiątkowe zdjęcie

12:00 – 13:00   Łodzią do najdalszych zakątków świata. Oprowadzanie kuratorskie, grupy do 30 osób
13:00 – 14:00

13:00 – 15:00   Pod żaglami wyobraźni! Twórcze zajęcia plastyczne dla dzieci

13:00 – 14:00   Sekrety głębin. Spotkanie z archeologią podwodną i digitalizacją, grupy do 15 osób
14:00 – 15:00

11:00 – 15:00   Urodzinowe życzenia dla muzeum – multimedialne stanowisko

Bilety wstępu do Ośrodka Kultury Morskiej w dniu 24 kwietnia będą dostępne w specjalnej cenie 1 zł. Urodzinowym atrakcjom będzie towarzyszyć możliwość zdobycia muzealnych upominków i słodkości. Przez cały dzień zapraszamy również na wystawę interaktywną „Ludzie – Statki – Porty” – wejścia dla grup do 55 osób odbywają się co godzinę, od 10:00 do 15:00. Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, TVP Gdańsk.

Ośrodek Kultury Morskiej, ul. Tokarska 21 – 25, 80-888 Gdańsk