• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Żegnamy, by znów powitać”. Konkurs o Gdańskim Żurawiu

Przed nami duże wyzwanie – remont i zupełnie nowa wystawa w Żurawiu. Z tego też powodu nasz słynny oddział pozostaje zamknięty. Na efekt prac przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, więc póki co chcemy sięgnąć pamięcią do przeszłości i namówić Was na sentymentalne wspomnienia. To będzie się opłacać – poznajcie szczegóły naszego konkursu!

Żuraw to nieodłączny symbol Gdańska. Znamy go z licznych publikacji, zdjęć i pocztówek. Monumentalny budynek związany jest z dawnym portowym życiem Gdańska, od wieków także wprowadza turystów w zachwyt. Na fali tej popularności chcemy, abyście sięgnęli pamięcią do osobistych wspomnień związanych z Żurawiem. Być może ktoś z Was kojarzy kilkuletnią odbudowę Żurawia, proces podnoszenia go z niemal kompletnej ruiny po zniszczeniach wojennych? Jednak, nawet w wypadku, gdy nie możecie pamiętać tamtych czasów, na pewno macie całą masę ciekawych wspomnień związanych z gdańskim zabytkiem – pierwsze wizyty w Muzeum, dziecięce zachwyty, dorosłe wzruszenia.

Zapraszamy Was do udziału w konkursie „Żegnamy, by znów powitać”. Podzielcie się  wspomnieniami i wrażeniami związanymi z Żurawiem lub jego otoczeniem – portem nad Motławą. Przygotowaliśmy trzy kategorie: plastyczną, fotograficzną i literacką. Nagrodzimy najbardziej kreatywne prace.

Konkurs adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia, w tym osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Prace należy przesyłać w formie elektronicznej do dnia 31.12.2022 r. na adres e-mail: edukacja@nmm.pl.

Szczegółowe informacje znajdziecie w Regulaminie, a na pytania chętnie odpowie również nasz Dział Edukacji, e-mail: edukacja@nmm.pl.

Materiały do pobrania:
Regulamin Konkursu – aktualizacja 7.10.2022
Karta zgłoszeniowa

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.