• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Żegnamy, by znów powitać”. Konkurs o Gdańskim Żurawiu

Przed nami duże wyzwanie – remont i zupełnie nowa wystawa w Żurawiu. Z tego też powodu nasz słynny oddział pozostaje zamknięty. Na efekt prac przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, więc póki co chcemy sięgnąć pamięcią do przeszłości i namówić Was na sentymentalne wspomnienia. To będzie się opłacać – poznajcie szczegóły naszego konkursu!

Żuraw to nieodłączny symbol Gdańska. Znamy go z licznych publikacji, zdjęć i pocztówek. Monumentalny budynek związany jest z dawnym portowym życiem Gdańska, od wieków także wprowadza turystów w zachwyt. Na fali tej popularności chcemy, abyście sięgnęli pamięcią do osobistych wspomnień związanych z Żurawiem. Być może ktoś z Was kojarzy kilkuletnią odbudowę Żurawia, proces podnoszenia go z niemal kompletnej ruiny po zniszczeniach wojennych? Jednak, nawet w wypadku, gdy nie możecie pamiętać tamtych czasów, na pewno macie całą masę ciekawych wspomnień związanych z gdańskim zabytkiem – pierwsze wizyty w Muzeum, dziecięce zachwyty, dorosłe wzruszenia.

Zapraszamy Was do udziału w konkursie „Żegnamy, by znów powitać”. Podzielcie się  wspomnieniami i wrażeniami związanymi z Żurawiem lub jego otoczeniem – portem nad Motławą. Przygotowaliśmy trzy kategorie: plastyczną, fotograficzną i literacką. Nagrodzimy najbardziej kreatywne prace.

Konkurs adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia, w tym osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Prace należy przesyłać w formie elektronicznej do dnia 31.12.2022 r. na adres e-mail: edukacja@nmm.pl.

Szczegółowe informacje znajdziecie w Regulaminie, a na pytania chętnie odpowie również nasz Dział Edukacji, e-mail: edukacja@nmm.pl.

Materiały do pobrania:
Regulamin Konkursu – aktualizacja 7.10.2022
Karta zgłoszeniowa

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.