• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Umowa podpisana. Rozpoczyna się II etap budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podpisało umowę na wykonanie II etapu budowy nowego oddziału – Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Koszt inwestycji wyniesie ponad 68 milionów złotych.

Zaawansowane prace budowlane

W ramach realizacji umowy wykonane zostaną następujące prace budowlane i montażowe: drewniana konstrukcja dachu, charakterystyczna stalowo-drewniana elewacja, instalacje: sanitarne, elektryczne, teletechniczne wraz z zakupem i montażem części wyposażenia nowego oddziału NMM. Muzeum określając swoją misję, zobowiązało się działać zgodnie z filozofią odpowiedzialności społecznej, zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji i troski o rozsądne gospodarowanie zasobami naturalnymi planety. – Dlatego bardzo ważną częścią inwestycji będzie zastosowanie ogniw fotowoltaicznych oraz tzw. dolnych źródeł ciepła. To instalacja umożliwiająca pobieranie energii przez pompę ciepła z odnawialnego źródła – powietrza, wody lub gruntu. Dzięki temu dodatkowe zapotrzebowanie obiektu na energię będzie na minimalnym poziomie. Również część wystawy będzie poświęcona odnawialnym źródłom energii tj. morskiej energetyce wiatrowej. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Nowa atrakcja turystyczna w Łebie

Budowany w Łebie oddział Muzeum będzie unikatowym w skali kraju obiektem, łączącym funkcje kulturalne, naukowe i edukacyjne. Powstanie budynek o kubaturze ponad 46.000 m3 i powierzchni wystawy około 3.500 m2. – Dziesiąty oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku został zaprojektowany z myślą o zachowaniu dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa związanego z Bałtykiem. Nowoczesna ekspozycja poprowadzi zwiedzających przez stulecia historii bałtyckiej żeglugi, prezentując wiele aspektów archeologicznych badań podwodnych NMM. Przestrzeń poświęcona rybołówstwu skoncentruje się wokół głównego eksponatu: 25-metrowego stalowego kutra. Swoją architekturą nowe muzeum będzie nawiązywać do morza, piaszczystych wybrzeży i wypełnionych wiatrem żagli. – uzupełnia Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM.

Wsparcie finansowe z budżetu państwa

Całość kosztów budowy oddziału NMM w Łebie jest finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa i Funduszu Promocji Kultury. Całkowita wartość zadania: 68 600 000 zł. Wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa z dotacji celowej MKiDN: 65 195 000 zł. Wartość dofinansowania ze środków Funduszu Promocji Kultury MKiDN: 2 912 000 zł.

Przetarg na II etap budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie wygrało konsorcjum Poleko Budownictwo Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Budowlane „Budomex” s.c. Ryszard Ankiewicz i Michał Ankiewicz. Prace budowlane będą realizowane na podstawie projektu wykonanego przez pracownię Plus3-Architekci z Warszawy. Zgodnie z umową prace budowlane i montażowe powinny zakończyć się pod koniec 2023 roku.

Budowa oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa oraz z Funduszu Promocji Kultury.

logo Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego