• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Sea see…si si”. Wystawa prac Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos

„Miłość do morza jest we mnie zakorzeniona. Woda od zawsze mnie fascynowała. Toń morska potrafi przybierać nieprawdopodobne kolory; od granitu, bieli, granatu aż po czerń. To uruchamia moją wyobraźnię i fantazję artystyczną, dlatego nie tworzę typowych realistycznych obrazów”. Tak o swoich inspiracjach mówi Jadwiga Sankowska-Raftopulos, której prace od 9 marca 2022 r. można oglądać w Spichlerzach na Ołowiance.

Dwadzieścia dwa dzieła – obrazy i tkaniny artystyczne – tworzą pełną świateł i barw ekspozycję zatytułowaną „Sea see…si si”. Dominującym motywem prezentowanych prac jest nie tylko morski horyzontalny bezkres, ale także widoki, które można dostrzec pod taflą wody – piaszczyste dno, ławice ryb, rafy koralowe i inne elementy podwodnego świata. Morskie motywy uzupełniają stada mew i widoki Gdańska. Prezentowane na wystawie obrazy, wykonane techniką malarstwa olejnego i akrylowego, powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Z kolei tkaniny wybrano z dorobku artystki tworzonego na przestrzeni dwóch ubiegłych dekad.

Historyk i krytyk sztuki dr Zofia Watrak zauważa w twórczości plastycznej Jadwigi Sankowskiej ekspresję indywidualizmu, niezależności i potrzeby niepodzielnego panowania zarówno nad materiałem, jak i procesem kreacji, od wstępnego projektu do jego realizacji. „Syntetyczne operowanie kształtem, oszczędność harmonii barwnej, a przede wszystkim interesujące wprowadzenie światła, co w tkaninie nie jest rzeczą łatwą” – czytamy w komentarzu dr Watrak na temat twórczości artystki. Rozpiętość wątków tematycznych podejmowanych przez Jadwigę Sankowską-Raftopulos doskonale ilustrują tytuły jej prac, jak choćby „Mewy”, „Przed regatami”, „Ryby kamuflarki” (obrazy), „Pijany statek A. Rimbaud”, „Rafa” czy „Żywioł miodowy” (tkaniny). Choć obszary te pozostają w granicach widzenia realistycznego, realizm szczegółu przybiera w nich często poetycką, metaforyczną aurę. Obecność motywów baśniowych i literackich w twórczości artystki nawiązuje z kolei do innej dziedziny jej twórczości – teatru, zwłaszcza tego adresowanego do dziecięcej wyobraźni.
Urodzona w gdańskich Siankach (obecne Stogi) artystka tworzy prace z wykorzystaniem różnorodnych technik malarskich, pasteli i tkaniny. W 1981 r. ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej. Od ponad dwudziestu lat należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Obok twórczości plastycznej zajmuje się również realizacją spektakli teatralnych i grą aktorską. Od lat występuje na deskach Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, ma za sobą również udział w przedstawieniach Teatru Telewizji i w słuchowiskach radiowych.

Trójmiejska publiczność już od trzech dekad ma okazję poznawać twórczość plastyczną artystki, zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych. W latach 90-tych prace Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos można było zobaczyć między innymi na ekspozycjach w klubie muzycznym Cafe Bazar w Sopocie, w słynnym gdańskim Cotton Club oraz w Club Hi-Fi. Lata 2001-2004 to z kolei czas wystaw indywidualnych, w Klubie Aktora w Gdańsku i w Klubie Podróżników „Horyzont” w Sopocie. W tym okresie artystka wzięła udział również w Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Trójmiasto 2003 i w I Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego 2004. W ostatniej dekadzie twórczość Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos była prezentowana na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, a także na ekspozycjach: „Swoje pokochajcie – sacrum w twórczości artystów Pomorza” w centrum św. Jana oraz „Kolory XX” w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawy w całości poświęcone dziełom artystki, czyli „Bardzo grzeczna wystawa gdańska” z pracami pastelowymi oraz wystawa malarstwa olejnego i technik mieszanych, były w tym czasie prezentowane w Gdańskim Archipelagu Kultury w Sobieszewie. Tam też w ostatnich latach pokazywana była, oparta na morskich inspiracjach wystawa „Widoki po”.

Poza granicami Trójmiasta twórczość Jadwigi Sankowskiej- Raftopulos była eksponowana na wystawach zbiorowych w Chełmsku Śląskim (Sztuka Włókna w 2002 r.), we Wdzydzach Kiszewskich (ekspozycja w Muzeum-Kaszubskim Parku Etnograficznym w 2012 r.) oraz w Warszawie (Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej w 2015 r.)

Oprócz tkaniny, malarstwa i aktorstwa działalność artystki koncentruje się również na tworzeniu przedstawień teatralnych, które reżyseruje i wzbogaca scenografią według własnych koncepcji. Jej spektakle „Przystanek Łąka” i „Życie jest piękne” z udziałem uczestników terapii zajęciowej w Tczewie zostały nagrodzone odpowiednio na przeglądzie „Albertiana” w 2009 r. oraz na międzynarodowym przeglądzie „Teatry Wspaniałe” w 2010 r.

Jadwiga Sankowska-Raftopulos została odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2010 r. Jest również laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z 2016 r. i Medalu Prezydenta Miasta Gdańska z 2018 r.

Kuratorkami wystawy są Barbara Wojczuk–Krystek i Monika Golenko.
Patronat medialny nad wystawą objęły TVP Gdańsk, Trojmiasto.pl i Radio Gdańsk


„Sea see…si si” – wystawa czasowa
09.03.2022 – 03.05.2022
Spichlerze na Ołowiance

Sea see…si si, Plakat

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]