• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Podwodny Dzień Kobiet w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku – IV edycja konferencji „Dziewczyny na fali”

Dzień Kobiet w NMM już od czterech lat świętujemy w szczególny sposób, oddając hołd mocy, wytrwałości, wiedzy i doświadczeniu kobiet, które związały swoje życie zawodowe, pasję i codzienność z morzem. Tegoroczną edycję konferencji „Dziewczyny na fali” pragniemy zadedykować kobietom z Ukrainy, które w obecnej sytuacji, wbrew swojej woli, każdego dnia są zmuszone do wykazywania wyjątkowej odwagi, nieustępliwości i siły. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu spotkaniu dzień 8 marca będzie pełen dobrej energii, inspiracji i mimo wszystko optymizmu. W tym roku wiodącym tematem konferencji będą różne oblicza nurkowania.

Od pierwszego seminarium z cyklu „Dziewczyny na fali” mijają właśnie cztery lata. Dotychczas w gronie prelegentek znalazły się kobiety o tak różnorodnych profesjach jak: kapitan jachtu, biolog morski, zawodowy nurek, żeglarka, oceanograf, freediver, prezes fundacji czy konstruktorka budowy statków. Łączy je nie tylko pasja do morza, ale również nieprzeciętna wytrwałość i odwaga w pokonywaniu ograniczeń – tych własnych, i tych stawianych przez otoczenie. Każda kolejna edycja „Dziewczyn na fali” to potężny zastrzyk pozytywnej dynamiki, nieszablonowego myślenia i pewności siebie, a przede wszystkim całe mnóstwo przełamanych stereotypów. Już wiemy, że dzięki prelegentkom zaproszonym w tym roku, tak samo będzie i podczas nadchodzącej konferencji.

– Kobiety zajmujące się zawodowo nurkowaniem występowały na konferencji w poprzednich latach, jednak w tym roku po raz pierwszy „Dziewczyny na fali” będą poświęcone w całości tej branży – mówi dr inż. Katarzyna Schaefer-Rychel, jedna z organizatorek konferencji, na co dzień członkini zespołu Działu Konserwacji Muzealiów NMM. – Nurkowanie jest punktem wyjścia dla wielu różnorodnych specjalizacji: archeologii podwodnej, instruktarzu, edukacji, bezpieczeństwa oraz sportu – dodaje dr inż. Weronika Pelc-Garska z Działu Edukacji NMM. – I właśnie tę różnorodność chcemy wraz z naszymi prelegentkami zaprezentować podczas panelu.

IV Edycja konferencji „Dziewczyny na fali” została zorganizowana przy wsparciu firmy BalticTest sp. z o.o.

Prelegentki:
Martyna Skura

Jest instruktorką nurkowania, podróżniczką, a przy tym inżynierem z wykształcenia, menadżerka z zawodu, nauczycielką angielskiego z, jak sama mówi, przypadku, oraz pisarką. Wydana w 2020 r. książka jej autorstwa, „Podróże na własnej skórze”, to fascynujący reportaż z dziewięciu lat spędzonych na podróżowaniu po świecie, w autentyczny sposób ukazujący zarówno jasne, jak i ciemne strony życia w egzotycznych krajach. Martyna Skura odwiedziła ponad pięćdziesiąt z nich, w ośmiu zaś mieszkała na dłużej. Jako instruktorka nurkowania pracowała m.in. w Meksyku, na Fidżi i Malediwach. Nie tylko uczy nurkowania, ale również aktywnie działa na rzecz ochrony raf koralowych. Jest DiveAmbasadorką PADI – największej na świecie organizacji szkolącej nurków. Podczas konferencji opowie o kulisach pracy w tropikalnych rejonach świata, a także o blaskach i cieniach życia w miejscach uważanych powszechnie za raj na ziemi.

Irena Kosowska

Instruktorka nurkowania oraz szeroko rozumianej pierwszej pomocy dla nurków w Divers Alert Network. Od wielu lat związana jest z propagowaniem wiedzy nurkowej oraz tej związanej pośrednio i bezpośrednio z bezpiecznym eksplorowaniem głębin. W ciągu ostatnich lat przeprowadziła ponad setkę spotkań z czynnymi nurkami, osobami pragnącymi rozpocząć przygodę z nurkowaniem, a także z osobami zainteresowanymi tematyką wodną, środowiskową i podróżniczą w kontekście nurkowania. Opowieść o swojej drodze zawodowej i życiowej otwiera zdaniem: zapytaj siebie co kochasz robić, a potem zacznij to robić! W jej przypadku tym, co kocha, jest woda, i to wokół niej osnuta będzie jej opowieść w dniu 8 marca. W prelekcji zatytułowanej „Woda – moja praca, moja misja, moja pasja. Woda – moje życie” opowie o swojej drodze związanej z nurkowaniem, o tym jak dbać o bezpieczeństwo w trakcie nurkowania i kolejnych wyzwaniach, jakie postawiła sobie na najbliższy czas.

Iwona Pomian

Archeolog podwodny, wieloletnia kierowniczka Działu Badań Podwodnych NMM, obecnie Pełnomocnik Dyrektora ds. Ochrony Morskiego Dziedzictwa Kulturowego. Można powiedzieć, że przetarła szlak nie tylko pozostałym prelegentkom tegorocznej konferencji, ale również innym kobietom – nurkom. W latach 80., kiedy kończyła liceum, pomysł, by życie zawodowe związać z nurkowaniem, w przypadku młodej dziewczyny wydawał się w Polsce nie do wykonania. Co ciekawe, swoje pierwsze nurkowanie ze sprzętem wspomina jako okropne – samotne zejście na lince w głąb mulistego jeziora, w którym nie było nic widać! Zdecydowanie woli morze. W trakcie swojej kariery brała udział w badaniu niezliczonej ilości wraków: pierwszym z nich był XVIII-wieczny fryzyjski kof „De Jonge Seerp”. Badała również wraki statków Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej u wybrzeży Holandii, średniowieczne wraki w Zatoce Puckiej, wrak XVII-wiecznego szwedzkiego okrętu „Kronan” oraz zestrzelone nad Bałtykiem wraki samolotów z czasów II wojny światowej. Dziś jej praca polega na nurkowaniu w przepisach prawa, niezbędnym do prowadzenia spraw związanych z podwodnym dziedzictwem. Przygotowuje dokumenty dotyczące działań prowadzonych przy morskich zabytkach archeologicznych, takie jak uzgodnienia zgód na nurkowania, opinie archeologiczne dotyczące inwestycji morskich i planowanie przestrzenne. Nie ukrywa jednak, że to prawdziwe nurkowanie niezmiennie pozostaje jej pasją.

Katarzyna Turzańska

Z wykształcenia lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Z zamiłowania – pasjonatka sportów wodnych i górskich, czasami jednych i drugich naraz. Większą część roku spędza na Podhalu, blisko Tatr, pracując jako lekarz, przewodnik tatrzański, a także działając jako ratownik TOPR. Kilka dni każdego miesiąca spędza w Sanoku, gdzie stacjonuje w Bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ma uprawnienia techniczne nurka jaskiniowego, wrakowego, trymiksowego i rebreatherowego, jest także instruktorką nurkowania. Najbardziej lubi zejścia pod powierzchnie wody w miejscach dzikich, mało uczęszczanych, wymagających od nurka zaangażowania, takich jak zimne i trudno dostępne jaskinie tatrzańskie, daleko położone syfony w jaskiniach meksykańskich, jaskinie o typie studni w Albanii, oraz wraki Bałtyku. Podczas swojego wystąpienia „Nurkowanie pod stropem” opowie między innymi o tym, czym w istocie jest nurkowanie w ekstremalnych przestrzeniach, czy i z jakimi niebezpieczeństwami się wiąże oraz co jest najbardziej pociągające w podwodnym świecie.

Konferencja w formule online odbędzie się 8 marca 2022 r. o godzinie 17:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie przesłane na adres e-mail: dziewczynynafali@nmm.pl.
Ilość dostępnych miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Za wsparcie w organizacji IV Edycji konferencji „Dziewczyny na fali” serdecznie dziękujemy firmie BalticTest sp. z o.o.