• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wejdź na pokład! Nowa wystawa stała na statku-muzeum „Sołdek”

Statek „Sołdek” jest legendą polskiej żeglugi handlowej. Zajmuje szczególne miejsce w gdańskim krajobrazie – jako miejska ikona, na stałe cumująca przy nabrzeżu wyspy Ołowianki i jedna z najbardziej popularnych turystycznych atrakcji w regionie. To unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jako armator jednostki od lat dokłada starań, aby statek-muzeum pozostawał w świetnej formie dla kolejnych pokoleń.

Muzeum na wodzie w centrum Gdańska

„Sołdek” pełni ważną rolę edukacyjną. Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z wszystkimi pomieszczeniami zabytkowego parowca, m.in. maszynownią z silnikiem parowym, kotłownią z ogromnymi kotłami opalanymi węglem, ładowniami, kabinami kapitana, oficerów i marynarzy oraz mostkiem kapitańskim. Na pokładzie obejrzeć można urządzenia przeładunkowe: bomy ładunkowe i maszty bramowe, okazałe klapy luków ładowni oraz wyposażenie ratunkowe statku: szalupy i awaryjne stanowisko sternika, usytuowane na pokładzie łodziowym na rufie. Goście mogą wprawić w ruch potężne koło sterowe i zajrzeć przez świetliki do kambuza. Zwiedzanie kończy się na dziobie, z którego roztacza się niepowtarzalny widok na historyczne serce Gdańska. Tutaj też zwyczajem stało się wybijanie „szklanek” dzwonem okrętowym. We wnętrzach i na pokładzie organizowane są wystawy, warsztaty edukacyjne i koncerty. Statek kilkakrotnie służył też jako plan filmowy.

„Sołdek i jego czasy” – wystawa, która zachwyca

Najważniejszym punktem wizyty na „Sołdku” jest nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”, mieszcząca się w ładowniach nr 3 i 4. Ekspozycja odkrywa przed gośćmi świat historycznego parowca, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Prezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze, w jakich „Sołdek” był budowany i eksploatowany.  Wystawę urozmaicają gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne: w stylizowanych iluminatorach pokazywane są archiwalne zdjęcia, dokumenty i filmy. Na wystawie można dotknąć autentycznych narzędzi stoczniowych z lat 40. XX w., w tym młotków pneumatycznych do prac niterskich, cyrkli traserskich i zaskakującej drewnianej maski spawacza.

Dotknij historii

Podnosząc stylizowane słuchawki telefoniczne poszczególnych ekspozytorów, zwiedzający mają możliwość posłuchania opowieści o losach statku. Siadając w małych salkach kinowych i oglądając historyczne filmy dokumentalne, mogą zobaczyć, jak po wojnie odradzał się polski przemysł okrętowy. Dzięki obrazom filmowym emitowanym na ekranach można poznać specyfikę pracy spawaczy, niterów i traserów. Niezwykły klimat wystawy podkreśla odpowiednie oświetlenie industrialnego wnętrza, a także zastosowanie ścieżek dźwiękowych z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy w stoczni.

Z myślą o niepełnosprawnych

W holu głównym Spichlerzy na Ołowiance ustawione zostało interaktywne stanowisko dla osób z dysfunkcjami ruchowymi. Pozwala ono na zwiedzanie „Sołdka” w sposób wirtualny, w formie spaceru w wersji 3D. Można go odbyć za pomocą specjalnych okularów VR lub monitora wewnątrz stanowiska. Całość wzbogacona została o quiz o statku, z którym mogą zmierzyć się wszyscy zwiedzający.

Godziny otwarcia „Sołdka” oraz ceny biletów znajdziesz tutaj


Projekt „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Niniejszy artykuł został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość niniejszego artykułu leży wyłącznie po stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Logo: Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 Unia Europejska Narodowe Muzeum Morskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego