• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Jeden Ocean – jedno dziedzictwo kulturowe. Zapraszamy na konferencję „One Ocean”, Brest, Francja, 9-11 lutego 2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma zaszczyt zaprosić do udziału i śledzenia transmisji online z konferencji „One Ocean”, organizowanej w dniach 9-11 lutego 2022 r. w Breście przez Musée national de la Marine. Wydarzenie, zainicjowane przez prezydenta Emmanuela Macrona w ramach francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, ma na celu mobilizację czołowych podmiotów związanych z morzem na rzecz zachowania oceanów jako wspólnego dobra ludzkości.

Jednym z prelegentów sekcji poświęconej podwodnemu dziedzictwu kulturowemu będzie dyrektor NMM, dr Robert Domżał. Podczas panelu dyskusyjnego pod przewodnictwem Petera Kellera, dyrektora generalnego ICOM, wystąpią również Vincent Campredon, dyrektor generalny Musée national de la Marine oraz Paddy Rodgers, dyrektor Royal Museums Greenwich. Celem dyskusji będzie poruszenie zagadnień związanych z promowaniem morskiego dziedzictwa w nowoczesnym muzealnictwie. Eksperci przeanalizują zarówno wyzwania, przed jakimi stają ich instytucje w obliczu spadku popularności tradycyjnych muzeów i obostrzeń sanitarnych w ostatnich latach, a także przedstawią zastosowane innowacje i koncepcje wykorzystujące najnowsze osiągnięcia digitalizacji. Debata pod hasłem “Highlighting the treasures of maritime heritage” odbędzie się 9 lutego 2022 r., w godzinach 15:30 – 16:15.

Zagadnienia popularyzacji i udostępniania morskiego dziedzictwa kulturowego jak najszerszej publiczności mogą okazać się jednym z kluczowych czynników kształtujących postrzeganie zasobów mórz i oceanów jako cennego, wymagającego ochrony wspólnego dobra. Konferencja, skupiająca głównych interesariuszy związanych z dziedzictwem kulturowym, ma za zadanie służyć wzajemnej inspiracji, wymianie idei i konfrontacji różnorodnych punktów widzenia. Jej nadrzędnym celem jest podniesienie powszechnej świadomości i wypracowanie skutecznych rozwiązań dla ochrony oceanów, poprzez jak najszersze zaangażowanie zarówno instytucji, jak i ogółu społeczeństwa.

Program konferencji oraz informacje na temat uczestnictwa i dostępności wydarzenia znajdują się na stronie: www.oneoceansummit.fr/en/