• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Zimowe zabawy czas zacząć! Ferie 2022 w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Tegoroczne ferie w Narodowym Muzeum Morskim potrwają wyjątkowo długo – od 17 stycznia do 27 lutego. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspólnie z rodzinami, przyjaciółmi lub koleżankami i kolegami z zimowisk interesująco spędzić czas zimowych wakacji. Muzealnicy przygotowali dla młodych gości i ich opiekunów szereg zajęć edukacyjnych, opartych o fascynujące zbiory i wystawy Narodowego Muzeum Morskiego. Zajęcia, zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych, będą odbywać się od poniedziałku do piątku, w oddziałach NMM w Gdańsku, w Tczewie i w Kątach Rybackich. Specjalne oprowadzania z przewodnikiem czekają na gości również na statku-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni.

Spichlerze na Ołowiance (Gdańsk)

Odkryjecie tu niezwykle bogatą i różnorodną kolekcję zabytków, z którymi związane są fascynujące historie. To m. in. artefakty wydobyte przez archeologów z dna morza, wśród których znajdują się znaleziska rodem ze… spiżarni! Tu poznamy również niebezpieczną, choć niezmiernie ciekawą pracę wiślanych flisaków.

Archeologiczne ABC (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)
Zapraszamy w archeologiczną podróż w czasie, podczas której poznamy tajniki pracy archeologów, historie odkrywanych przez nich zabytków oraz sposoby zabezpieczania bezcennych artefaktów. Wykonamy także własny rysunek na wzór Wykonamy także własny rysunek wraka na wzór dokumentacji tworzonej przez archeologów.

Jak smakują zabytki? (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)
Czy są słone jak morze? Czy egzotyczne jak ananas? A może trącą… starym kurzem? Jak myślicie, która odpowiedź jest prawidłowa? Spokojnie, nie każemy nikomu zjadać naszych zabytków, chociaż niektóre nadawałyby się do tego. W jaki sposób trafiły one do naszego Muzeum? Z jakich produktów się składają i kto je jadał w przeszłości? Na te oraz inne pytania odpowiemy podczas zajęć w formie teleturnieju z pytaniami dotyczącymi właśnie jedzenia.

Jak fryc stał się flisakiem? (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)
Zapraszamy w podróż szlakiem flisackiego spławu, podczas której dowiemy się, dokąd pływali flisacy, co przewozili i czy ich statki mogły bezpiecznie wypłynąć na morze. Poznamy ważne punkty na trasie rejsu flisackiego i ustalimy, czy każdy statek miał koło sterowe.

Ośrodek Kultury Morskiej (Gdańsk)

Tu własnoręcznie wyczarujemy śnieg, a wśród łodzi z różnych stron świata poszukamy ukrytych wskazówek i zagadek o państwach, z których pochodzą. Młodych artystów, pragnących zgłębiać tajniki sztuki, zaprosimy do świata bajkowych ilustracji i poszukiwań ich tajemniczego bohatera.

Zimowe eksperymenty (dla osób indywidualnych)
W trakcie zajęć dzieci przeprowadzą eksperymenty związane z zimą: wywołają burzę, stworzą śnieg i ulepią bałwana, a przy okazji dowiedzą się, co to jest reakcja chemiczna i gęstość materii. Gdy już zmęczymy się eksperymentowaniem, pójdziemy „odpocząć” na wystawę „Łodzie ludów świata” i dowiemy się m. in. z czego Inuici wykonują swoje kajaki, skoro na Grenlandii nie ma drzew, a wokół jest sam lód!

Pływające domy (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)
Wśród egzotycznych eksponatów z różnych stron świata kryją się zagadki i ciekawostki o zwyczajach mieszkańców krajów, o których niegdyś śnili podróżnicy. Posługując się mapą ze wskazówkami, przemierzymy kraje takie jak Ghana, Tajlandia, Wietnam, a nawet… Grenlandia. Odnajdziemy tajemnicze znaki na burtach łodzi, zajrzymy na ich pokłady i zagramy w podchody – jak na tropicieli zagadek przystało!

Mysz okrętowa i tajemnica pewnej łodzi (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)
Na wystawie „Łodzie ludów świata” poszukamy tajemniczej postaci, która jest bohaterem niezwykłej opowieści o pewnym statku – razem dokończymy bajkę o jej przygodach. Następnie biorąc udział  w warsztatach plastycznych rozpoczniemy zabawę z ilustracją książkową. Czeka na nas mnóstwo ciekawostek i niespodzianek rysunkowych.

 • zajęcia dla grup zorganizowanych w godzinach 10:00; 11:00; 12:00; zajęcia dla osób indywidualnych o godzinie 13:00; w środy zajęcia tylko o godzinie 13:00
 • bilety: uczestnik 9 PLN; opiekun/rodzic 1 PLN
 • grupy do 15 osób
 • osoby indywidualne – liczba uzgadniana z edukatorem z uwagi na obowiązujące limity sanitarne
 • dzieci do lat 7 – konieczny udział opiekunów
 • rezerwacja z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem: edukacja@nmm.pl

Ferie zimowe w Narodowym Muzeum Morskim – oddziały w Gdańsku - plakat

Muzeum Wisły (Tczew)

Na wystawie poświęconej dziejom Królowej Polskich Rzek zobaczymy nie tylko jedne z najstarszych łodzi na polskich ziemiach i poznamy tych, którzy nimi pływali, ale dowiemy się również jakie smaki i aromaty podróżowały Wisłą w dawnych wiekach.

Wiślanym szlakiem korzennych przypraw (dla osób indywidualnych)
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-9 lat na zimowe warsztaty, podczas których samodzielnie wykonamy ozdobne pierniki tradycyjną metodą odciskania. Dowiemy się jakich egzotycznych przypraw używa się do ich wypieku i jaki mają związek z najdłuższą rzeką w Polsce. Przy wykorzystaniu teatrzyku kamishibai poznamy legendę o toruńskich piernikach oraz, aby delikatnie wypieki bezpiecznie dotarły do domu, wykonamy dla nich specjalne opakowania.

Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)

Wśród egzotycznych łodzi, legendarnych jachtów i zachowanych fragmentów dawnych żaglowców podążymy tropem zagadek i dowiemy się, z czego jeszcze, oprócz drewna, budowano łodzie.

Z czego łódź zbudowano? (dla grup zorganizowanych)
Na przykładzie zgromadzonych eksponatów na wystawie „Tradycyjne łodzie świata” przekonamy się, że drewno nie jest jedynym materiałem, z którego można wykonać jednostkę pływającą. Rozwiązując rebusy i zagadki odkryjemy, z czego jeszcze można zbudować łódź lub tratwę. Wykonamy także oryginalną pracę plastyczną inspirowaną treściami wyświetlanymi na interaktywnych ekranach.

 • zajęcia dla grup zorganizowanych o godzinie 9:00; zajęcia dla osób indywidualnych o godzinie 12:00
 • bilety: uczestnik 9 PLN; opiekun/rodzic 1 PLN
 • grupy do 15 osób
 • osoby indywidualne – liczba uzgadniana z edukatorem z uwagi na obowiązujące limity sanitarne
 • dzieci do lat 7 – konieczny udział opiekunów
 • rezerwacja zajęć: edukacja.ckws@nmm.pl

Ferie zimowe w Narodowym Muzeum Morskim – oddziały w Tczewie. Plakat

Statek-muzeum „Dar Pomorza” (Gdynia)

Zwiedzanie z przewodnikiem (dla grup zorganizowanych)
Przez cały okres ferii zimowych zapraszamy również na oprowadzanie po pokładzie i wnętrzach słynnej „Białej Fregaty”.

 • oprowadzania dla grup zorganizowanych od wtorku do piątku o godzinie 10:30 i 13:00
 • bilety: opłata za przewodnika 30 PLN, bilet normalny 20 PLN, ulgowy 12 PLN
 • grupy do 15 osób
 • rezerwacja z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem: zwiedzanie.dar.pomorza@nmm.pl

W zakamarkach „Daru Pomorza” (dla osób indywidualnych)
W czasie ferii w województwie pomorskim, w okresie od 14 do 27 lutego 2022 r. zapraszamy na specjalne oprowadzania po żaglowcu, rozszerzające trasę zwiedzania o interesujące, niedostępne na co dzień przestrzenie: szpital, kabinę nawigacyjną, wnętrza maszynowni oraz umywalnie studenckie.

 • oprowadzania dla osób indywidualnych w środy, czwartki i piątki o godzinie 10:30
 • wyłącznie w terminie od 14.02. do 27.02.
 • bilety: normalny 30 PLN, ulgowy 20 PLN
 • liczba uczestników maksymalnie 6 osób
 • rezerwacja z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem: zwiedzanie.dar.pomorza@nmm.pl

Ferie 2022. Dar Pomorza. Plakat

Muzeum Zalewu Wiślanego (Kąty Rybackie)

W warsztacie szkutnika (dla grup zorganizowanych)
Podczas zajęć zaprezentujemy unikatowy warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów wraz z oryginalnymi narzędziami szkutniczymi, które wykorzystywano do budowy łodzi. Zapoznamy się także z różnymi technikami konstruowania jednostek pływających oraz własnoręcznie wykonamy drewniany model łodzi i spróbujemy swoich sił w szlifowaniu. Rozwiązując zadania przygotowane w kartach pracy, dowiemy się również, jakie jednostki pływały dawniej po Zalewie Wiślanym.

 • zajęcia dla grup zorganizowanych od poniedziałku do piątku, w przedziale godzin od 9:00 do 14:00
 • bilety: uczestnik 9 PLN; opiekun/rodzic 1 PLN
 • grupy do 15 osób
 • rezerwacja zajęć: m.zalewu@nmm.pl

Ferie 2022. Muzeum Zalewu Wiślanego. Plakat