• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Specjaliści od tworzenia modeli 3D. Narodowe Muzeum Morskie udostępniło w sieci już blisko 250 eksponatów

Z roku na rok rośnie liczba udostępnionych w Internecie eksponatów należących do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W ostatnich dwunastu miesiącach pracownicy Działu Digitalizacji wykonali ponad 100 cyfrowych modeli 3D. W dobie pandemii pomysł wydaje się strzałem w dziesiątkę, bo Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej, katalog on-line (Kolekcje NMM) i profil na platformie Sketchfab cieszą się dużym zainteresowaniem.

Dział Digitalizacji w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku działa od 2016 roku. Modele 3D udostępniane w sieci stanowią nie tylko zbiór eksponatów należących do muzeum, ale również wraków zalegających na dnie Morza Bałtyckiego. Wśród zeskanowanych obiektów są m.in. przedmioty z dawnych żaglowców spoczywających na dnie Zatoki Gdańskiej, a także z jednostek bliższych czasom współczesnym, np. z wraku polskiego niszczyciela ORP „Wicher”.

– Wśród wirtualnych eksponatów, które można obejrzeć bez wychodzenia z domu mamy m.in. działo, tarczę spawalniczą, mosiężne tabliczki, rak do chodzenia po lodzie, a nawet kuter. Posiadamy nowoczesne skanery. Pozwalają one na tworzenie modeli 3D obiektów małych, takich jak np.: biżuteria czy monety. Mamy też skanery służące do pracy nad wielkogabarytowymi eksponatami, o wymiarach nawet kilkudziesięciu metrów. – mówi dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji NMM.

W przygotowaniu do tworzenia cyfrowego modelu 3D konieczne jest dobranie odpowiedniej techniki skanowania w zależności od wymiarów i właściwości fizycznych – takich jak kolor czy faktura – konkretnego zabytku.

– Nasz sprzęt do digitalizacji pozwala na wykorzystanie trzech metod: fotogrametrii, skanowania ręcznego oraz skanowania stacjonarnego. Podstawą jest zrobienie dobrej jakości zdjęć, z każdej strony i z każdego kąta. Obiekt małej wielkości stawiany jest na obrotowym stoliku, który co jakiś czas zmienia pozycję. Następnie zdjęcia przerzucane są do komputera i przy pomocy specjalnego programu tworzy się tzw. chmura punktów, czyli zarys modelu. Na tym etapie trzeba usunąć widoczne na obrazie zbędne elementy, takie jak np. fragment stołu. Cały proces tworzenia modelu 3D przedmiotu średniej wielkości trwa ok. 40 minut. – dodaje  Karol Treder z Działu Digitalizacji NMM.

Dotychczasowe efekty pracy muzealników można oglądać za pośrednictwem Wirtualnego Skansenu Wraków Zatoki Gdańskiej, katalogu online (Kolekcje NMM) oraz na platformie Sketchfab.