→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Świecimy przykładem! Narodowe Muzeum Morskie w szczytnym celu rozświetli na czerwono dwa oddziały

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku po raz drugi włączy się w międzynarodową akcję na rzecz budowania świadomości o wadzie genetycznej 22q11. Przy tej okazji statek „Dar Pomorza” i tczewskie Centrum Konserwacji Wraków Statków zostaną podświetlone na czerwono. To będzie jedna z nielicznych okazji, aby uchwycić ten moment na zdjęciach. Iluminacja zostanie włączona w poniedziałek, 22 listopada.

Podświetlenie na czerwono dwóch obiektów Narodowego Muzeum Morskiego jest ważnym, symbolicznym gestem na rzecz budowania świadomości o Zespole Delecji 22q11. To jedna z najmniej znanych wad genetycznych. Występuje wiele rzadziej niż zespół Downa.

–  Co roku w Polsce rodzi się około 200-400 dzieci z tą poważną wadą genetyczną, z czego mniej niż 50% zostaje odpowiednio zdiagnozowanych i może zostać objęte właściwą opieką. Jedynie poprzez budowanie szerokiej świadomości możemy wpłynąć na zmianę tej niekorzystnej sytuacji i poprawę jakości życia osób z 22q11. – tłumaczy Marcin Kunica ze Stowarzyszenia 22q11 Polska.

Narodowe Muzeum Morskie, rozświetlając na czerwono „Dar Pomorza” w Gdyni oraz budynek Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, dołączy tym samym do elitarnej grupy. W ubiegłym roku podobne iluminacje pojawiły się na budynku Filharmonii w Szczecinie, Stadionie Wrocław oraz charakterystycznej wieży telewizyjnej na Krzemionkach w Krakowie.

– Niezwykle rzadko zdarza się, abyśmy rozświetlali w ten sposób swoje obiekty. „Dar Pomorza” zachwyca turystów przede wszystkim w świetle dziennym. Będzie to więc jedna z ostatnich w tym roku szans na złapanie w kadrze nietypowego widoku. Mamy jednak przede wszystkim nadzieję, że przy tej okazji turyści oraz mieszkańcy Gdyni i Tczewa usłyszą o akcji, dostrzegą problem i pochylą się nad sytuacją dzieci z tą wadą genetyczną. To bardzo ważne, aby w porę objąć je właściwą opieką. Jako muzealnicy bardzo cenimy sobie akcje charytatywne wspierające tych najbardziej potrzebujących. – mówi dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora NMM.

Statek – muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni oraz budynek Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie rozświetlą się na czerwono w poniedziałek, 22 listopada. Iluminacja zostanie włączona o 16:00 na kilka godzin.