• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego pomogą Panu Tomaszowi. Jeszcze przed świętami trafi do niego „Szlachetna Paczka”

Niezwykle trudna sytuacja Pana Tomasza mocno poruszyła pracowników Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Do 58-letniego mieszkańca Pruszcza Gdańskiego, który od lat boryka się z przeciwnościami, w ramach „Szlachetnej Paczki” w drugiej połowie grudnia trafią rzeczy, które pozwolą mu spędzić zbliżające się Boże Narodzenie w bardziej uroczysty sposób oraz przetrwać najbliższe miesiące.

Pan Tomasz żyje samotnie i jest osobą niepełnosprawną. Jego codzienność koncentruje się na tych samych czynnościach: przygotowaniu posiłku, wyprowadzeniu psa, wizycie w kościele. Dzięki pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymuje ciepłe posiłki. Żyje bardzo oszczędnie, a warunki w jego mieszkaniu są  szczególnie skromne.

– Nie mogliśmy przejść obojętnie wobec tej historii. Wiemy też, że Pan Tomasz utrzymuje się z zasiłku stałego w kwocie 640 zł. Po odliczeniu kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania (335zł) na życie pozostaje mu 305 zł. Do jego obecnej sytuacji doprowadziły nieszczęśliwe zdarzenia – wypadki komunikacyjne. W ich wyniku Pan Tomasz doznał poważnych obrażeń fizycznych, których efektem jest niepełnosprawność w stopniu znacznym – mówi Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni pracownicy NMM zamierzają wspólnymi siłami pomóc Panu Tomaszowi. We wszystkich oddziałach placówki prowadzona będzie zbiórka, która pozwoli zakupić najpotrzebniejsze rzeczy.

– Wiemy, że mieszkanie, w którym przebywa Pan Tomasz, wymaga odświeżenia. Kupimy więc  farbę do malowania ścian i sufitów. Z chęcią zapewnimy również nowe ubrania i żywność o długiej dacie przydatności do spożycia. – dodaje Robert Domżał.

By jeszcze bardziej zintegrować się przy pomaganiu, muzealnicy planują zorganizować wspólną akcję pakowania prezentów. Stworzona przez nich „Szlachetna Paczka” zostanie dostarczona do magazynu podczas tzw. Weekendu Cudów. Stamtąd trafi bezpośrednio do Pana Tomasza.