• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Żuraw z masy solnej lub gliny? Czemu nie! Niecodzienny konkurs Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W tym przypadku ograniczać może nas tylko wyobraźnia. Sporym zainteresowaniem cieszy się konkurs artystyczny „Żuraw – symbol Gdańska”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego chcą pobudzić kreatywność najmłodszych mieszkańców miasta. Tworzyć można zarówno prace plastyczne, jak i fotograficzne. Czekają cenne nagrody!

Gdański Żuraw to najstarszy z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Obecnie budynek przygotowywany jest do gruntownego remontu. Prace modernizacyjne pozwolą przywrócić zabytkowi jego blask i zachować go dla przyszłych pokoleń. Zanim jednak to nastąpi, wodze fantazji popuścić mogą najmłodsi mieszkańcy Gdańska. W konkursie „Żuraw – symbol Gdańska” chodzi o to, by stworzyć własną wizję tej najsłynniejszej gdańskiej budowli.

– Prace w kategorii plastycznej mogą być wykonane w dowolnej technice. Może to być witraż, wydzieranka lub kolaż. Być może nowy budynek Żurawia zostanie stworzony z plasteliny, gliny, masy solnej lub popularną techniką – origami. Jesteśmy też otwarci na prace namalowane pastelami. Drugą kategorię stanowią prace fotograficzne. Mogą być one wykonane w technice cyfrowej lub analogowej – tłumaczy Kamila Jezierewska, zastępca Kierownika Działu Edukacji NMM.

Konkurs skierowany jest do uczniów gdańskich szkół – od zerówki, aż do szóstej klasy podstawówki oraz do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, które nie ukończyły 18. roku życia.

– Co ważne, stworzonych prac wcale nie trzeba dostarczać nam osobiście. W przypadku pierwszej kategorii wystarczy przysłać do nas zdjęcie pracy plastycznej w formie pliku cyfrowego. Warto się starać, bo na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, które pozwolą na rozwijanie niezwykłych talentów. Będą to między innymi: dron, aparat fotograficzny czy profesjonalne zestawy malarskie. – dodaje Kamila Jezierewska.

Prace należy przesyłać w formie elektronicznej do 30.11.2021 r. na adres e-mail: edukacja@nmm.pl. Regulamin oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie www.nmm.pl.

Materiały do pobrania:
Regulamin Konkursu
Karta zgłoszeniowa

Żuraw – symbol Gdańska” – Konkurs artystyczny on-line. Baner


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.