• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Srebrne warsztaty artystyczne w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Holenderscy maryniści, polskie malarki z początku XX w., Wojciech Weiss, Antoni Suchanek, Marian Mokwa – prace tych i wielu innych artystów będą naszą inspiracją podczas cyklu muzealnych warsztatów malarskich dla seniorów. Z początkiem listopada Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza gości w wieku 60+ do udziału w zajęciach artystycznych pod kierunkiem plastyka, historyków sztuki i edukatorów. Uczestnicy warsztatów poznają różnorodne techniki plastyczne: malarstwo, rysunek, akwarelę, węgiel, malarstwo na szkle i gwasz, a następnie stworzą prace inspirowane kolekcjami NMM, morzem oraz regionem gdańskim. Cykl zajęć zakończy plener malarski w drugiej połowie czerwca 2022 r.

Dwugodzinne zajęcia będą odbywać się dwa razy w miesiącu w poniedziałki. Część warsztatowa będzie połączona ze zwiedzaniem wystaw i poznawaniem zbiorów sztuki NMM. Uczestnictwo w warsztatach wymaga zgłoszenia, przesłanego mailem na adres: edukacja@nmm.pl. Na zapisy czekamy do 30 listopada 2021 r. Koszt uczestnictwa w pojedynczych zajęciach to 6 zł

Harmonogram warsztatów:

08.11.2021 „Pejzaż z okolic Lisiego Jaru.”. Twórczość Wojciecha Weissa
Tytułowy Lisi Jar to malowniczy fragment polskiego wybrzeża, leżący między Rozewiem a Jastrzębią Górą. Na plenery przybywał tu między innymi Wojciech Weiss, zaliczany do grona najwybitniejszych polskich malarzy kolorystów. Podczas warsztatów skupimy się na doborze barw ciepłych i zimnych w morskich pejzażach, w technice akrylu.

22.11.2021 Romantyczna twórczość Iwana K. Ajwazowskiego
Iwan Ajwazowski zapisał się w historii sztuki jako najwybitniejszy piewca morza w XIX-wiecznej Rosji.  Łączył tradycję klasycznego układu kompozycji krajobrazowych z realistyczną wiernością szczegółów. Jego twórczość będzie punktem wyjścia do naszych rozważań o zasadach kompozycyjnych w obrazach.
UWAGA! ZAJĘCIA ODWOŁANE

06.12.2021 Obrazy z kresek, czyli opowieść o rysunku
Zapoznamy się z twórczością Lajosa Vincze, współczesnego malarza i grafika węgierskiego, którego prace znajdują się w zbiorach NMM. Podczas warsztatów stworzymy rysunki inspirowane krajobrazami morskimi, techniką lawowania tuszem.

20.12.2021 Podwodne światy Pawła Cichonia
Tym razem przyjrzymy się dorobkowi artysty, który malował morze z wyobraźni. Skoncentrujemy się na jednej z trudniejszych technik malarskich – akwareli. Stworzymy transparentne wyobrażenia fantastycznego świata, wypełnionego morskimi roślinami i stworzeniami: glonami, ukwiałami, rybami, groźnymi hybrydami –  a wszystko to na czerpanym papierze.

03.01.2022 Ornamentalne witraże – na wiślanym szlaku
Zapoznamy się z projektami witraży Piotra Budziszewskiego, artysty gdańskiego, z serii „Spław wiślany w XV w.”. Podczas warsztatów własnoręcznie zaprojektujemy witraże na przezroczystej folii.

17.01.2022 Monochromatyczne obrazy – Bałtyk zimą
Tematem warsztatów będzie twórczość wybitnego malarza holenderskiego Ludolfa Bakhuysena. Jego obrazy, utrzymane w monochromatycznej gamie barwnej, stanowią znakomite przykłady XVII-wiecznych holenderskich marin. Na zajęciach warsztatowych powstaną zimowe kompozycje morskie, wykonane techniką olejną.

31.01.2022 Portrety kapitańskie
Specyficzna kategoria dzieł malarskich, jakimi są portrety kapitańskie, to realistyczne przedstawienia statków, przeważnie ukazywanych od strony burty, często pod pełnymi żaglami. Ich powstawanie zainspirował rozwój handlu w XVIII w., a rola ich była wówczas podobna do spełnianej dzisiaj przez drobne upominki wręczane przy okazji spotkań biznesowych. Na podstawie kolekcji portretów kapitańskich, zgromadzonych w Galerii Morskiej, stworzymy akrylowe „portrety” żaglowców.

28.02.2022 Twórczość Zofii Stryjeńskiej
Zapoznamy się z twórczością Zofii Stryjeńskiej, czołowej przedstawicielki nurtu art déco w Polsce. Jej obrazy w naszej kolekcji, między innymi wizerunki mitycznych istot morskich, pochodzą z oryginalnego wystroju transatlantyku M/S „Batory”. W ramach zajęć powstaną wyobrażenia Neptuna i syren w technice tempery.

14.03.2022 Twórczość Meli Muter: „Burza w porcie”
Mela Muter to wyjątkowa artystka, która obok Olgi Boznańskiej zaliczana jest do najwybitniejszych przedstawicielek sztuki polskiej we Francji. Była malarką, która chętnie i często podejmowała tematy morskie. Na zajęciach wykonamy inspirowane jej twórczością prace, techniką dowolną.

28.03.2022 Tajemnica ceramiki z wizerunkami żaglowców w NMM
Odwiedzimy Spichlerze na Ołowiance, zapoznając się z kolekcją ceramiki Narodowego Muzeum Morskiego. Podczas warsztatów, przy pomocy pędzli i farb do ceramiki, stworzymy unikatową porcelanę gdańską.

11.04.2022 Twórczość Wojciecha Weissa. Malarstwo inspirowane twórczością literacką i symbole w malarstwie
Malarstwo Wojciecha Weissa, z początku przesycone dekadenckim klimatem, w późniejszym okresie charakteryzowało się dominacją barw białych, następnie wzbogaciło się kolorystycznie. Artysta, obok aktów i pejzaży, tworzył również kompozycje podszyte symboliką, często bezpośrednio inspirowane prozą Stanisława Przybyszewskiego. Inspiracją naszych zajęć będzie także literatura, a posłużymy się techniką akrylu.

25.04.2022 Perspektywa powietrzna – malarstwo olejne
Obraz Antonie van Beerstratena „Na redzie” będzie punktem wyjścia do rozważań o perspektywie. Podczas warsztatów poznamy jej zasady, skupiając się w szczególności na tworzącej iluzję głębi perspektywie powietrznej.

09.05.2022 Twórczość Aleksandra Gierymskiego
Odwiedzimy Galerię Morską NMM w poszukiwaniu obrazów Aleksandra  Gierymskiego, a zwłaszcza oleju na płótnie pt. „Port”. Podczas warsztatów stworzymy realistyczne kompozycje portu przy pomocy farb temperowych.

23.05.2022 Współczesne malarstwo polskie – przedstawiciel szkoły sopockiej, Kazimierz Śramkiewicz
Tym razem zapoznamy się z zgeometryzowanymi obrazami Kazimierza Śramkiewicza – artysty przez wiele lat związanego z obecną Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Stworzymy inspirowane twórczością kubistów pejzaże morskie techniką olejną.

06.06.2022 Akwarela, a gwasz. Twórczość Mariana Mokwy i Antoniego Suchanka
Przywołamy twórczość najwybitniejszych polskich marynistów XX w. i przyjrzymy się ich pracom w Galerii Morskiej. Podczas zajęć powstaną pejzaże wiślane w technice gwaszu i akwareli.

20.06.2022 Plener malarski w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich
Zaopatrzeni w sztalugi i palety malarskie wyruszymy w plener, by obserwować zmieniające się krajobrazy. Popracujemy nad zagadnieniami światła i koloru, uchwyceniem ruchu wody i jej zmieniającego się oświetlenia. Wzorując się na impresjonistach i postimpresjonistach, przeniesiemy ulotne wrażenia na płótno, posługując się techniką akrylu.