• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Nowa wystawa stała na statku-muzeum „Sołdek”

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku z radością otworzyło nową wystawę stałą w jednym ze swoich najpopularniejszych oddziałów – cumującym przy nabrzeżu wyspy „Ołowianka” statku-muzeum „Sołdek” i zaprasza gości do zwiedzenia odnowionych wnętrz rudowęglowca oraz poznania jego historii, a osoby niepełnosprawne do skorzystania ze specjalnego stanowiska interaktywnego, które umożliwia spacer po wnętrzach i pokładach jednostki w wirtualnej przestrzeni.

„Sołdek i jego czasy” – nowoczesna wystawa stała

Nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”, mieszcząca się w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4, odkrywa przed zwiedzającymi świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Prezentuje również realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze w jakich powstawał i był eksploatowany „Sołdek”. Gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne urozmaicają zwiedzanie. Podnosząc słuchawki telefoniczne, goście słuchają opowieści o losach statku; siadając w małej salce kinowej i oglądając historyczne filmy dokumentalne, dowiadują się jak po wojnie odradzał się polski przemysł okrętowy, a zapoznając się z obrazami filmowymi emitowanymi na ekranach, poznają charakterystykę pracy spawaczy, niterów i traserów. – Umożliwiliśmy zwiedzającym bezpośredni kontakt z wybranymi eksponatami oraz wejście do niedostępnej dotychczas przestrzeni, czyli ładowni nr 2, w której będą organizowane wystawy czasowe. – mówi Jakub Adamczak, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego NMM – Uwydatniliśmy również elementy konstrukcji „Sołdka” poprzez odpowiednie ich podświetlenie wewnątrz, a także zastosowaliśmy ścieżki dźwiękowe z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy stoczni, które tworzą niezwykły klimat.

„Sołdek” dla wszystkich – stanowisko dla osób niepełnosprawnych

– To, co stanowi zabytkową tkankę statku, może jednocześnie być przeszkodą dla osób z ograniczoną mobilnością. Właśnie z myślą o nich powstało nowe, interaktywne stanowisko wirtualnego zwiedzania „Sołdka” zlokalizowane w holu Spichlerzy na Ołowiance, niecałe 40 m od cumującego przy nabrzeżu wyspy zabytkowego rudowęglowca. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM. Nowoczesne urządzenie wyglądem nawiązuje do elementów konstrukcyjnych statku. W części zewnętrznej znajdują się dwa monitory, na których wyświetlane są: quiz wiedzy o rudowęglowcu i skrócona wersja spaceru wirtualnego. Wnętrze stanowiska zostało zaprojektowane na potrzeby osób poruszających się na wózkach. Użytkownik, korzystając z ruchomego monitora lub gogli 3D, może wybrać jedną z wersji spaceru: krótką z opisem tekstowym lub dłuższą, z lektorem i odwiedzić miejsca takie jak: ładownie, kotłownia i maszynownia, kajuty marynarzy, kambuz, mesa oraz sterówka. – Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki sferycznej uzyskaliśmy wrażenie pobytu na prawdziwym statku, a ujęcia odwiedzanych miejsc można dowolnie przybliżać i zmieniać kąty widzenia. – mówi Patryk Herdzik z Działu Edukacji NMM.

Statek-muzeum „Sołdek” w ubiegłym roku przeszedł gruntowny remont w Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Podczas prac odrestaurowano kadłub, wymieniono instalacje elektryczną i przeciwpożarową,  a także wyremontowano ładownie, dostosowując je do potrzeb nowej wystawy. Remont oraz organizacja nowej ekspozycji stałej były możliwe dzięki udziałowi w projekcie „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”, realizowanym w partnerstwie z Muzeum Oceanu Światowego w Kaliningradzie oraz Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.


Projekt „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Niniejszy artykuł został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość niniejszego artykułu leży wyłącznie po stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji