• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Magazyn Studyjny

Magazyn Studyjny Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie pełni m.in. rolę nowoczesnej sali ekspozycyjnej. Modernistyczna architektura miejsca i zastosowane rozwiązania projektowe, tworzą szczególny charakter tego miejsca.

Powierzchnie Magazynu Studyjnego pozwoliły na umieszczenie w nim zabytków wielkogabarytowych, których swobodna ekspozycja była do tej pory trudna lub niemożliwa. Skala magazynu studyjnego i idea otwartości, pozwalająca zwiedzającym podejść bliżej do eksponatów, sprawia, że tczewski magazyn jest miejscem niezwykłym.

To tu, jak w soczewce, skupiają się, najbardziej charakterystyczne i ciekawe przykłady zabytków, gromadzonych w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. W magazynie studyjnym prezentowane są np. elementy konstrukcyjne oraz zabytki wydobyte z wraków, badanych i eksplorowanych przez Dział Badań Podwodnych NMM, m.in. szesnastometrowa stępka, nadstępka, fragment burty, kotwica oraz część ładunku z XV-wiecznego wraka, zwanego przez nas Miedziowcem. Stępka wraka łodzi słowiańskiej, pochodząca z badań nad średniowiecznym portem w Pucku, stępka z XII-wiecznego wraka „Orunia II”, XVIII-wieczny ster z W-27 to także bardzo ważne eksponaty. Lokalne dziedzictwo reprezentują na ekspozycji dłubanka z V-VII w. z Jeziora Lubiszewskiego oraz czółno kociewskie.

Stalowe podkonstrukcje z systemem elektrycznych wciągarek łańcuchowych i specjalnymi zawiesiami pozwalają na swobodną prezentację muzealnej kolekcji łodzi oraz czółen komunikacyjno-rybackich. Egzotyczne jednostki, takie jak czółno z Ghany i łódź z Senegalu, pozyskiwane były m.in. przez załogi polskich statków. Kolekcja kajaków tworzy bardzo spójny i reprezentatywny zbiór, w którym znajdują się kajaki przedwojenne i powojenne, turystyczne i sportowe, sztywne i składane. Hamburka, canoe „Mad River…” , kajak „Poświst” – to jedne z cenniejszych przykładów w kolekcji.

Na ekspozycji w CKWS znalazły się także trzy zabytkowe jachty, które przez lata przechowywane były w magazynach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. „Opty” – to jacht, na którym Leonid Teliga opłynął, jako pierwszy Polak samotnie, kulę ziemską, „Dal” – pierwszy polski jacht, którym Andrzej Bohomolec, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski popłynęli do Stanów Zjednoczonych i wreszcie spawana „Kumka IV” – zabytek polskiej myśli technicznej.

Jedna z przestrzeni Magazynu Studyjnego wyposażona jest w częściowo przeszklone, przesuwne regały. Znajdą się w nich muzealia o mniejszych rozmiarach, jak przykłady ładunku statków oraz fragmenty wyposażenia statków. Przy zabytkach będą się znajdować krótkie opisy. Poprzez aplikacje mobilne i ustawione stanowiska komputerowe będzie można dowiedzieć się więcej o miejscu znalezienia zabytku oraz jego historii i budowie.

Aplikacje mobilne (Google Play)
Aplikacje mobilne (App Store)
Aplikacje mobilne (Microsoft Store)

OPTY – jacht, który okrążył ziemię
Nowe życie jachtu „Dal”
Niezniszczalna „Kumka IV”

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]