• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Zwiedzanie statku

1. Międzypokład – Zwiedzanie „Daru Pomorza” zaczyna się od międzypokładu, gdzie w czasie rejsów mieszkali praktykanci. Obecnie w międzypokładzie można poznać historię statku przedstawioną na planszach z fotografiami i mapami. Zgromadzono tutaj również pamiątki z przeszłości statku, wśród których szczególną uwagę zwraca uroczysta bandera, na której obok godła narodowego – Orła Białego w koronie – umieszczono również Gryfa Pomorskiego – herb tej dzielnicy Polski.

2. Maszynownia – W maszynowni można obejrzeć wszystkie urządzenia, które przy niesprzyjającej pogodzie umożliwiają żaglowcowi rejs. Są to między innymi silnik, zespoły prądotwórcze, pompy, sprężarki i inne urządzenia.

3. Magazyn żagli – „Dar Pomorza” mógł podnieść na swych rejach żagle o powierzchni 2260 m², zazwyczaj w magazynie znajdowały się trzy komplety żagli, z których najcięższy ważył ok. 400 kilogramów.

4. Pomieszczenia oficerskie – Tu można obejrzeć kabiny oficerskie, a także mesę oficerską wraz z pentrą¹.

5. Pomieszczenia oficerów starszych – Tu w jednej z kabin zgromadzono pamiątki z domu Karola Borchardta – pisarza-marynisty i marynarza, który w latach 1938-39 służył na Darze Pomorza jako starszy oficer. Na tym poziomie znajduje się ponadto udostępniony dla zwiedzających salon komendanta statku, w skład którego wchodził niegdyś salon z pentrą, sypialnia z łazienką oraz kabina armatorska. W salonie zgromadzone zostały pamiątki i nagrody związane z Darem Pomorza. Jednymi z najcenniejszych są: srebrny model żaglowca i pamiątkowa srebrna taca – nagroda za pierwsze miejsce w regatach Operacji „Żagiel”.

6. Pokład – Tu znajdują się stanowiska sterowe, kabina radiowa i nawigacyjna, a także 42 metrowe maszty. Podczas rejsów uczniowie codziennie wchodzili po wantach na te maszty w ramach porannej gimnastyki.

7. Kuchnia – Kuchnia na „Darze Pomorza” czynna była całą dobę. We dnie przygotowywano tam do 200 posiłków, w nocy statkowy piekarz piekł chleb na dzień następny.

8. Dziobówka – Zwiedzanie kończy się na pokładzie dziobówki, gdzie znajduje się m.in. „Dzwon Zwycięstwa”, który jednostka otrzymała po Operacji „Żagiel 72”.


¹ Pentra to inaczej kredens, mały pokój, gdzie w czasie posiłków przygotowuje się nakrycie oraz potrawy z kuchni do podania na stół w mesie statku