• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej

Wystawa prezentuje w ujęciu chronologicznym szereg zagadnień związanych z tradycyjnym rybołówstwem i szkutnictwem kaszubskim, dziejami samego Helu, historią polskiego rybołówstwa morskiego i z ekologią Bałtyku. Przedstawiane zagadnienia ilustrują mapy i archiwalne zdjęcia, ale przede wszystkim najciekawsze eksponaty ze zbiorów muzealnych – nie tylko Oddziału Rybołówstwa, spośród których wybrano ponad 200, ale także innych działów Muzeum.

Na pierwszym piętrze mieści się m.in. galeria obrazów, dedykowanych tematyce morskiej. Są to dzieła Stanisława Kamockiego, Michaliny Krzyżanowskiej, Władysława Lama i Henryka Uziembło. Półwysep Helski inspirował malarzy, bo jest niezwykle wdzięcznym tematem zarówno dla kolorystów, jak i impresjonistów. Wielu marynistów właśnie Hel i okolice uczyniło tematem przewodnim części swych prac.

Helska galeria morska dopełnia prezentację materialnej kultury rybaków słowińskich. Jej elementem jest żaglowa łódź rybacka, tzw. czołn łebski. Porównać ją można z podwieszoną do stropu morską łodzią rybacką z Mechelinek. Na emporze ustawiony jest także ocalały z pożogi wojennej model wotywny fregaty z XVIII wieku, który dawniej zdobił wnętrze świątyni.

Technikę połowu ryb w połowie XX w. przybliża diorama, która przedstawia scenę z dawnej przystani rybackiej, z typowymi jej elementami rozmieszczonymi na piasku plaży, w tym żaglową łodzią rybacką z Jastarni. Warto zwrócić też uwagę na zrekonstruowany warsztat szkutniczy, w którego centrum znajduje się pokazana w fazie budowy kaszubska łódź rybacka. Rekonstrukcję oparto na wyglądzie oryginalnego warsztatu rodziny Strucków z Jastarni, który działa do dnia dzisiejszego.


Wystawa stała została zrealizowana w oparciu o scenariusz przygotowany przez dyrektora NMM dr inż. Jerzego Litwina. Autorem projektu aranżacji plastycznej jest prof. Aleksander Widyński z ASP w Gdańsku, a projekt zrealizowali Barbara i Aleksander Widyńscy.