• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wakacje 2021

Wakacje już za pasem, dlatego oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku czekają na naszych Gości z nową ofertą letnich zajęć. Tematów do wyboru będzie sporo, a w każdym razie tyle, żeby wszyscy znaleźli coś dla siebie!

W Gdańsku zapraszamy do Spichlerzy na Ołowiance, gdzie czekają nas podróże do czasów wielkich galeonów i wyprawy do świata archeologii, konserwacji i digitalizacji zabytków wydobytych z dna morza. Pokład statku-muzeum „Sołdek” razem z nabrzeżem Ołowianki zmienią się w trasę gry terenowej z zagadkami, a z Ośrodka Kultury Morskiej wyruszymy na wyprawę zakamarkami gdańskich uliczek, odnajdując ukryte wskazówki związane z Żurawiem i dawnym portem. W Ośrodku Kultury Morskiej na naszych Gości czekają też artystyczne wyprawy do egzotycznych krajów, symbolizowanych przez łodzie ze wszystkich stron świata oraz eksperymenty z tajemniczymi właściwościami wody morskiej.

W Tczewie, w Muzeum Wisły, w świat sztuki wprowadzą nas obrazy pokazujące w iście poetycki a zarazem reporterski sposób nadwiślańskie krajobrazy – naturę i miasta mijane na wiślanym szlaku. W Centrum Konserwacji Wraków Statków „popłynie” zamiast Wisły rzeka Jangcy, a Uczestnicy poznają poprzez gry i zabawy część bogatej chińskiej kultury.

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich to oddział wprost stworzony do letnich rodzinnych wycieczek! Dlatego zajęcia wakacyjne odbywają się tam w weekendy. Zapraszamy do wspólnej zabawy, podczas której przyswoimy przy okazji trochę wiedzy z zakresu żeglarstwa, rzemiosła szkutniczego, rybołówstwa. A wszystko to w ciepłej, rodzinnej atmosferze.


Harmonogram zajęć wakacyjnych w NMM:

 

Gdańsk

 

Zajęcia odbywają się w terminie 28.06 do 27.08 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 11:30 i 13:30 dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych.
Czas trwania zajęć: 30-45 minut
Grupa wiekowa: 7-13 lat
Rezerwacja zajęć: edukacja@nmm.pl

 

„Bez Żurawia nie ma portu” – gra miejska
Termin: 28.06-02.07 oraz 16.08-20.08
Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej
Cena: bilet wstępu na jedną z wystaw w OKM
Jaką funkcję pełnił Żuraw? Jak wyglądało jego sąsiedztwo w dawnych wiekach? Czy dużo zmieniło się do czasów współczesnych? Spacerując Długim Pobrzeżem i uliczkami w pobliżu Żurawia, wyposażeni w specjalne książeczki z zagadkami, odkryjemy tajemnice Gdańska, zaklęte w kamieniu i cegle. Poszukamy ocalałych dekoracji i symboli oraz dowiemy się, kim byli i jak żyli dawni mieszkańcy grodu gdańskiego.

„Na pokładzie od rana…”
Termin: 5.07-16.07
Miejsce: Spichlerze na Ołowiance
Cena: bilet wstępu na wystawę do Spichlerzy na Ołowiance
Zapraszamy wszystkich chętnych na pokład galeonu, żeby się przekonać, czy także w dawnych czasach już od pobudki słychać było w każdym zakątku okrętu głos… bosmana.

„Morze – poznajmy je bliżej”
Termin: 5.07-16.07
Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej
Cena: bilet wstępu na jedną z wystaw w OKM
Czy może chcielibyście poznać naturę morza nieco bliżej? Dowiedzieć się, ile soli znajduje się w szklance wody z… Bałtyku? Dlaczego na morzu występują fale i czym właściwie są? Tego oraz innych ciekawostek dowiecie się na wakacyjnych warsztatach pt. „Morze – poznajmy je bliżej”, które odbędą się Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. W trakcie ciekawych eksperymentów spróbujemy poznać naturę naszego Morza Bałtyckiego. Na koniec zwiedzimy wystawę „Łodzie ludów świata”, gdzie przyjrzymy się łodziom i ich konstrukcji umożliwiającej pływanie po oceanach i morzach świata.

„W morskich zakamarkach”
Termin: 19.07-23.07 oraz 23.08-27.08
Miejsce: Spichlerze na Ołowiance
Cena: bilet wstępu na wystawę do Spichlerzy na Ołowiance
Zapraszamy na oprowadzanie po najnowszej wystawie czasowej „Do DNA”, na której znajdują się niezwykłe zabytki archeologiczne wydobyte z Morza Bałtyckiego. Jakie historie nam opowiedzą? Tego dowiecie się zwiedzając wystawę z przewodnikiem oraz rozwiązując zadania i zagadki przygotowane na czas zwiedzania.

„Dokąd podróżować? – opowieści plastyczne kontynentów”
Termin: 26.07-6.08
Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej
Cena: bilet wstępu na wystawę „Łodzie Ludów Świata” w OKM
Zapraszamy na zajęcia plastyczne połączone ze zwiedzaniem wystawy „Łodzie ludów świata”. Codziennie odkryjemy nowy kontynent „przemierzając łodzią” wystawę. Posłuchamy opowieści o kontynentach, bajek, legend i ciekawostek, rozwiążemy zagadki, a na koniec poznamy techniki plastyczne związane z danym kontynentem: batik, pastele, malowanie piaskiem. Uczestnicy będą mieli także okazję zobaczyć i sami wykonać prace w technikach używanych np. w Azji (rysunki mangowe, komiks).

„Archeologiczne podróże w muzeum”
Termin: 26.07-6.08
Miejsce: Spichlerze na Ołowiance
Cena: bilet wstępu na wystawę do Spichlerzy na Ołowiance
Zapraszamy w podróż z archeologiem przez muzealne gabloty z zabytkami. Podczas zwiedzania będziemy mieli możliwość zapoznania się z wieloma cennymi zabytkami odkrytymi podczas archeologicznych badań podwodnych i nie tylko. Dowiemy się, jak wygląda praca archeologa, czy nurkowanie może być niebezpieczne, czy archeolog musi doskonale rysować? Opowiemy także o sposobach konserwacji oraz digitalizacji zabytków.

„Gdzie ta keja, gdzie ten statek?”
Termin: 9.08-13.08
statek-muzeum „Sołdek”
Cena: bilet wstępu na pokład statku-muzeum „Sołdek”
Zapraszamy na wakacyjną grę terenową, która odbywa się w otwartej przestrzeni nabrzeża wyspy Ołowianki oraz na pokładzie statku-muzeum „Sołdek”. Uczestnicy gry, podzieleni na drużyny, odkryją zakamarki i ciekawostki związane z naszym statkiem, rozwiązując zadania o pracy na morzu i budowie statku. Na zakończenie – podsumowanie gry i sprawdzenie poprawności odpowiedzi.

 

Wakacje 2021. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Spichlerze na Ołowiance. Ośrodek Kultury Morskiej statek muzeum Sołdek

 


Tczew

 

Zajęcia odbywają się w terminie 28.06 do 27.08 od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:30 i 13:30 dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych.
Czas trwania zajęć: 30-45 minut
Grupa wiekowa: 7-13 lat
Rezerwacja zajęć: edukacja.ckws@nmm.pl lub tel. 58 761 75 31

 

„Wakacje na tropie sztuki”
Miejsce: Muzeum Wisły
Cena: bilet wstępu do Muzeum Wisły
Wakacje kojarzą się z podróżami. W Muzeum Wisły w Tczewie zapraszamy w podróż wzdłuż Królowej Polskich Rzek na wystawie „Moja Wisła”. Dowiemy się, jak opisuje się obrazy, poćwiczymy spostrzegawczość i sprawdzimy, czy to prawda, że do każdego sztuka przemawia inaczej.

„Sampanem przez Chiny”
Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków
Cena: bilet wstępu do CKWS
Chiny najczęściej kojarzą nam się z Wielkim Murem, herbatą, ryżem i jedwabiem. Ale, tak jak Polska ma swoją Królową Rzek – Wisłę, tak w Chinach na ten tytuł zasługuje rzeka Jangcy. Przez całe wieki, sampany i inne łodzie transportowały rzekami ryż, sól, jedwab i herbatę. Jak wygląda sampan? Odszukamy go w Magazynie Studyjnym. Będziemy się świetnie bawić próbując przenosić pałeczkami drobne przedmioty i układając chińskie łamigłówki – tangramy.

 

Wakacje 2021. Muzeum Wisły w Tczewie, Centrum Konserwacji Wraków Statków


Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

 

Zajęcia odbywają się w terminie 3.07-29.08 w soboty i niedziele dla rodzin oraz indywidualnych zwiedzających.
Czas trwania zajęć: 30-45 minut
Grupa wiekowa: 7-13 lat
Rezerwacja zajęć: m.zalewu@nmm.pl lub tel. 55 247 87 77, 603 112 788

 

„Śladami dawnych rybaków” – gra terenowa
Cena: bilet wstępu do Muzeum Zalewu Wiślanego
Zapraszamy do udziału w grze terenowej. W każdy wakacyjny weekend, odwiedzający nas goście będą mogli sprawdzić umiejętności logicznego myślenia oraz spostrzegawczość. Przygotowana przez nas gra pozwoli uczestnikom poznać historię rybołówstwa i szkutnictwa nad Zalewem Wiślanym i zapewni dobrą zabawę!

„Rybołówstwo na wesoło” – dla rodzin
Cena: bilet wstępu do Muzeum Zalewu Wiślanego
Jakie jednostki pływały po Zalewie Wiślanym? Czy grzebienie do połowu węgorzy wyglądają jak… grzebienie do włosów? Czy w Zalewie Wiślanym złowimy złotą rybkę? Odpowiedzi na te pytania Zwiedzający spróbują odnaleźć sami, uważnie śledząc informacje na naszych wystawach.

„Węzły żeglarskie” – dla rodzin
Cena: bilet wstępu do Muzeum Zalewu Wiślanego
Ilu podstawowych węzłów używamy? Jak zrobić ósemkę? Czy róża topowa rzeczywiście przypomina różę? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wakacyjnych warsztatów wiązania węzłów żeglarskich. Odwiedzający nasz oddział Goście otrzymają linę, na której samodzielnie ćwiczyć będą wiązanie wybranych węzłów.

„Weekendowe spotkania z rzemiosłem” – dla rodzin
Cena: bilet wstępu do Muzeum Zalewu Wiślanego
Dla chcących poznać dawne narzędzia szkutnicze i spróbować swoich sił w szlifowaniu, przygotowaliśmy drewniane ryby do samodzielnego oszlifowania.

 

Wakacje 2021. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!